Zdravotní přínosy

Severská chůze - Nordic walking je vhodná pro kohokoliv, kdo se chce hýbat a to nejlépe venku na čerstvém vzduchu, ideálně v přírodě. Každý si může najít své, od procházek, po špičkový sportovní trénink. Tedy krása jednoduchosti spojením chůze jako nejpřirozenějšího pohybu člověka a efektivního odrazu z holí, což dá chůzi nový dynamický rozměr, který baví . To vše přináší nové zkušenosti a dovednosti.

Využití Nordic walking

ZDRAVOTNÍ
Pro ty, co chtějí od holí hlavně podporu (oporu), která dodá jistotu a chuť vyjít ven. Lidé po úrazech, v rekondici, také pro ty, které by jiný pohyb ničil (lidé s nadváhou) či ti, kteří jiný pohyb než chůzi momentálně nezvládají.

REKREAČNÍ
Nástroj odreagování, uvolnění, odpoutání se od denních povinností, pohybová relaxace - pro procházky, společenský rozměr setkání. S mottem: "Walking and talking".

KONDIČNÍ
Pravidelný tréning pro kondici a pevné tělo (už se jdeme i zpotit). Případně jako doplňkový trénink pro vyrovnávání nerovnováhy (dysbalancí) zatěžování těla z jiných sportů.

SPORTOVNÍ
Trénink s cílem, dlouhé vycházky, kombinovaný trénink, vrcholné výkony, běh s holemi i do kopce, skoky a jiné náročné pohyby pro zvýšení výkonnosti.

Severská chůze - Nordic Walking má kromě přínosů i doporučení, kdy ji nedělat (tzv. kontraindikace), které vám sdělí kvalitně a kvalifikovaně proškolený instruktor. V případě, že si zdravotně nejste jisti, poraďte se se svým fyzioterapeutem (po stránce pohybové) či doktorem (po stránce vašeho zdravotního stavu - celkového zdraví).

Nordic Walking je chytrý pohyb

Čtyři naše končetiny jsou v práci cyklického (opakovaného) charakteru s aerobním spalováním (za přítomnosti kyslíku a tím dochází ke spalování tuků). Hole nám pomáhají se napřímit a zároveň od nás žádají aktivitu, sílu odrazu z rukou i nohou v rytmu srdce, dechu i kroků. To vše VENKU NA VZDUCHU, nejlépe v přírodě. Navíc už dávno lidé přišli na to, že při chůzi se nejlépe přemýšlí a vedou hovory, rodí se nové myšlenky.

Díky holím:

 • zapojí se ruce, paže, ramena, trup do práce a tak daleko více zapojíme horní část těla oproti přirozené chůzi (bez holí)
 • lépe se zapojují svaly podél páteře a snižuje se riziko jejich přetížení (lepší dynamika horní části trupu)
 • pracuje více svalů, které pak využívají více energie ze zásob (tzn. zvyšuje se spalování energetických zásob) a to vše při příjemně vnímané zátěži
 • dostáváme impulsy pro napřímení se (hole podporují správné držení těla)
 • musíme se odrazit z ruky i nohy - posilujeme za chůze
 • dostaneme se do přírody, vydechneme si od civilizace, techniky a běžného denního provozu
 • "vyčistíme si hlavu"
 • můžeme se seznámit s novými lidmi

Jen správné používání holí může přinést tyto přínosy.

Nordic Walking v porovnání s přirozenou chůzí (bez holí) přináší:

 • zvýšení o 10 -15 srdečních tepů za minutu (trénink srdce a plic)
 • o 20 -25% zvyšuje energetickou zátěž (vyšší energetický výdej = vyšší spalování tuků)
 • až o 30% snižuje zátěž na kolena - při chůzi z kopce
 • zvyšuje svalovou sílu paží (nejlépe v terénu a díky kopcům)
 • zvyšuje pohyblivost páteře, ramenních, loketních a zápěstních kloubů
 • zlepšuje náladu (díky vyplavování endorfinů v přiměřené zátěži)
 • pocit vlastního vnímání zátěže je menší než její opravdová výše - příjemné překvapení pro ty, co mají obavu, že to nezvládnou - bude to náročné, bude to "bolet"

Náš tip

30min až jedna hodina nepřetržité chůze třeba ob den je dobrý začátek.

Největší výzvou z hlediska přínosů pro zdraví je "tvorba času pro pohyb", jeho zakomponování do všedního dne. Zřejmě to souvisí s našimi hodnotami, hodnotou zdraví počínaje i konče. Když se přirozený pohyb, nejen udržovací, ale i pro zlepšení kondice stane součástí našeho dne, půl zdraví je naše. Druhá půlka závisí na tom, jaký pohyb děláme, jak jej zvládáme a jak o tom smýšlíme. Jistě to není jediný pohled na svět a zdraví. Každý si musíme najít svou cestu ke zdraví sám. Vyzkoušejte, co funguje Vám?