Zdravý životní styl

Komplexní program (pohyb - strava - životní rovnováha a energie)


Zdravý životní styl je celoživotní dílo. Tvoříme si ho k obrazu svému. Jsme sami sobě autoři, ne štvanci.


Mnoho lidí se při hubnutí zaměřuje pouze na úbytek kilogramů, ale neuvědomují si, že mohou ztratit nejen tuk, ale i cennou svalovou hmotu. Jak tedy hubnout efektivně a zároveň si zachovat svaly? Odpověď spočívá ve správném stravování, cvičení i v dostatečné regeneraci. 

Hubnutí je vždy komplexní, ztrácíte jak tuk, tak svaly. Správným přístupem k dietě i cvičení můžete ale podpořit spalování tuků a zamezit přílišným ztrátám svalů. Důležité je vrhnout se do hubnutí nejen vhodnou úpravou jídelníčku, ale i pravidelným pohybem. 


Změna životního stylu je hlavně o LASKAVÉM PŘÍSTUPU k nám samotným, k našemu tělu, duši, mysli. 

UPRAVIT SMĚR tam, kde je to třeba. 

S čím vám mohu pomoci já? 

ÚPRAVA JÍDELNÍČKU - strava nám přináší mnohem víc než jen tvar těla, také pocit energie, zdraví, soustředění, mentální sílu i pozitivní emoce. 

POHYB - je nezbytnou součástí našich životů, hýbeme se ne kvůli postavě, ale sami kvůli sobě a měl by nám přinášet radost.

PŘÍRODA - nejlepší místo, které nám pomáhá načerpat energii, uvolnit stres a umožňuje být zase sám sebou

VŠE DO SEBE ZAPADÁ jako puzzle, jedno od druhého se tak úplně nedá oddělit. Ráda Vám pomůžu tuto skládanku  složit dohromady.


CO SE NAUČÍTE?

- jak čarovat v kuchyni, na talíři, i se svým časem
- jak se vymanit z kolotoče diet a výčitek z jídla
- jak si správně poskládat talíř
- jak chytře nakupovat jídlo
- jak jíst kvalitně a přitom ušetřit čas i peníze
- jak mít ráda své tělo i to, co do něj dáváš
- a mnohem více


Máte v některé z těchto oblastí mezery? Potřebujete pomoct s nastavením svého životního stylu?

Po vyplnění vstupního dotazníku se můžeme pokusit spolu pracovat na změně.

Tento vstupní dotazník a první společná konzultace jsou zdarma.



"Pohodlný život a lehko získané požitky nepřinášejí tělu prospěch." Sokrates 

"Život vyžaduje a potřebuje pohyb, jinak to není život."

"Každý člověk sám tvoří své zdraví nebo nemoc."



7 klíčových zásad pro zdravé spalování

1. Nepřehánějte to s kalorickým deficitem

Základem úspěšného hubnutí je kombinace kalorického deficitu a cvičení. Tím podpoříte hubnutí tuků a současně růst svalů. Neznamená to ovšem, že máte nasadit drastickou dietu a cvičit do úmoru.

Hubnutí souvisí s rovnováhou mezi fyzickou aktivitou a vyváženou stravou. Přetrénované tělo se začne "požírat samo" a špatná skladba jídelníčku může nepříznivě ovlivnit stavbu svalové hmoty.

Příliš rychlý úbytek je pro tělo spíše varováním. Od přírody je tělo vedeno k tomu, uchovávat si tuk jako rezervu pro případný nedostatek jídla. Při velkém nebo rychlém deficitu se zapnou obranné mechanismy bránící ztrátě dalšího tuku. Naopak podpoří získávání energie jinou cestou, například zpomalením metabolismu, nebo právě využitím svalů jako zdroje energie.

2. Dostatečný příjem bílkovin

Bílkoviny jsou základním stavebním kamenem svalů a jejich dostatečný příjem je nezbytný při hubnutí právě pro zachování svalové hmoty. Mezi kvalitní zdroje patří libové maso, ryby a mořské plody, vejce, mléčné výrobky nebo luštěniny a rostlinné alternativy jako tofu či tempeh.

3. Nezapomínejte na sacharidy

Nenechte se zmást úspěšnou vlnou nízkosacharidových diet. Fungují, shazujete ale jak tuky, tak svaly. Při návratu k normální stravě následuje neodvratný jojo efekt.

Sacharidy tělo potřebuje pro optimální tvorbu svalové hmoty a regeneraci svalů. Zařaďte do jídelníčku komplexní sacharidy jako celozrnné pečivo, ovesné vločky, brambory, batáty a luštěniny.

4. Bez cvičení to nejde !

Když tělo hubne, zbavuje se primárně toho, co mu nebude chybět. Když při redukci nepoužíváte svaly, tělo vyhodnotí, že je nepotřebuje, a zbaví se jich. Bez pravidelné  fyzické aktivity se neobejdete.

Zařaďte každý den alespoň procházku, dvakrát týdně pak trénink se správnou zátěží. Nejefektivnější spalování tuků probíhá v tzv. aerobní fázi, ale nikdy není zaměřené pouze na tuky. Při každé fyzické aktivitě tělo spaluje i svalovou tkáň. Různými formami tréninku se snažíme tento proces optimalizovat. Důležité je také střídat tréninky s různými intenzitami, abyste podpořili celkovou kondici.

5. Silový trénink je nezbytný

Pokud chcete při hubnutí zachovat svaly, ideálně pak budovat i další, je důležité zařadit silový trénink. Jedině svaly dokážou efektivně spalovat tuky. Čím více svalové hmoty máte, tím vyšší je váš bazální metabolismus.

Shazovat tuk a přitom nabírat svaly? Ano, jde to!

Ideální je cvičit s vyšší intenzitou. Cvičte alespoň půl hodinu, podpoříte i spalování tuku. Do tuků tělo sáhne, pokud se vyčerpal svalový glykogen. To při sportu při střední tepové frekvenci nastává asi po 20 minutách.

6. Dostatek spánku a regenerace

Kromě fyzické aktivity je klíčová psychická pohoda. Stres negativně ovlivňuje hubnutí i nabírání svalové hmoty. Svaly nerostou během tréninku, ale právě v průběhu regenerace. Zařaďte strečink a masáže, nezapomínejte na kvalitní spánek.

Spalování tuků nastává, když máte v krvi nízkou hladinu inzulinu. Ten se vyplavuje hlavně po jídle a klesá asi dvě hodiny po něm. Nejlépe proto tuk spalujete právě v noci, kdy je hladina inzulinu nejnižší.

Na závěr je nutné připomenout, že je dobré nekontrolovat svůj progres jen na váze. Svalová hmota totiž váží víc než tuk, váhový úbytek tak nemusí být tolik markantní. Lépe vám napoví měření metrem nebo vážení na váze, která dokáže změřit podíl svalové hmoty a tuku v těle.

7. Radujte se z každé změny !