SPORT - SEVERSKÁ CHŮZE - NORDIC WALKING

SPORT má obrovský dopad na lidský život a vývoj.


SEVERSKÁ CHŮZE neboli NORDIC WALKING
Tento typ aktivity je schopen spojit, zaujmout a shromáždit obrovské množství lidí. SPORT A ZDRAVÍ jsou podobná slova. Koníček v kruhu podobně smýšlejících lidí pomáhá výrazně zlepšit kvalitu života. Každý má své vlastní sportovní preference. Někteří lidé mají rádi dynamické a rychlé sporty, jiní se bojí vzpírání. Odpověď na otázku, který sport je lepší, je jednoznačná - ten, který máte rádi.
Počet fanoušků této aktivity každým dnem roste. Do značné míry je to díky podpoře státu a výborů pro tělesný rozvoj ve společnosti.

Toto je možná nejdostupnější a nejlevnější sport. Nepotřebujete předplatné, tělocvičnu ani sadu speciálního vybavení. Vše, co potřebujete, jsou hole. Pohodlné oblečení a sportovní obuv. Při výběru holí se bere v úvahu růst sportovce a jeho celková fyzická zdatnost.

Princip tréninku spočívá v tom, že při chůzi sportovec vyvíjí tlak na hole. Díky tomu jsou svaly paží a zad zatěžovány. Intenzita cvičení je regulována rychlostí pohybu a vyvíjené síly.

Známá jako skandinávská chůze, téměř všechny svalové skupiny mohou být zapojeny současně. Sportovní odborníci s tím plně souhlasí. Hlavní věc je, že technická část školení je provedena správně.

 • Rychlé zlepšení zdraví.
 • Finanční dostupnost.
 • Není připojeno ke konkrétním hodinám cvičení.
 • Popularita mezi lidmi různých věkových skupin.

Zde je nejkratší seznam výhod, které severská chůze přináší svým fanouškům. Dnes je to jedna z nejpopulárnějších forem fitness.

HISTORIE VZNIKU A VÝVOJE SKANDINÁVSKÉ CHŮZE

Z oficiálních zdrojů je známo, že rodištěm skandinávské chůze je Finsko. Právě tam začátkem minulého století začali běh na lyžích trénovat bez sněhu. Teplá sezóna přestala být překážkou k přípravám na jízdu na lyžích.

Tento úžasný sport má své oficiální narozeniny. První veřejné a rozsáhlé představení se konalo 5. ledna 1988. Sportovci startovali ze samého centra Helsinek, vzdálenost byla 36 kilometrů. Finové jsou na tento svátek velmi hrdí a slaví ho každý rok po celé zemi. Celá rodina se účastní velké soutěže. V análech světových sportovních úspěchů je Finsko považováno za zemi, která významně přispěla k rozvoji zdraví.

Po 80. letech minulého století se skandinávská chůze začala široce šířit po celém světě. V jednom z ústavů tělesné výchovy ve městě Helsinky vyvinuli lékaři speciální model holí pro chůzi. Na vývoji se aktivně podíleli profesionální sportovci a vynikající trenéři.

Výjimečnost vynálezu byla potvrzena studiemi, které prokázaly a doložily neuvěřitelné výhody hojení pomocí jednoduchého zařízení.

Stále větší počet lidí v různých částech světa začíná ovládat chůzi podle skandinávské metody, vznikají amatérské a profesionální kluby. Existují časté případy, kdy se začátečník, který se pokusil oživit svůj volný čas zdravými přínosy, stane mistrem sportu.

PRAVIDLA SEVERSKÉ CHŮZE (krátce)

Analýza zpětné vazby od lidí, kteří byli zklamáni jedinečným finským designem, ukázala, že všichni udělali stejnou chybu. Začali sami chodit s holemi, jak to považovali za pohodlné. Věřilo se, že nejlepší výsledek bude záviset na počtu kroků podniknutých s holemi v ruce. To je velmi nebezpečný klam. S tímto přístupem nemůže být pochyb ani o jednoduchém zlepšení zdraví.

Nestačí jen opřít se o hole, hmotnost těla musí být rovnoměrně rozložena. Pouze tímto způsobem se uvolní zatížení vazů a kloubů, čímž se získá příležitost překonat velkou vzdálenost. Kompetentní instruktor pomůže začínajícímu amatérovi se správným krokem.

Technika skandinávské chůze

Je snadné sami si koupit hole a začít chodit, ale lepší je nejprve využít služeb trenéra. Zkušený instruktor sestaví správnou techniku ​​pro provedení cvičení během několika lekcí a zajistí dobrý start pro další úspěchy. Pokud bude provedeno správně, výsledek překročí vaše nejdivočejší očekávání. Mezi základní technická pravidla patří:

 • Udržování držení těla. Záda by měla být rovná, nemůžete se ohnout.
 • Pohyby jsou podobné běžeckému lyžování. Sportovec pracuje současně s pravou a levou nohou a poté s levou a pravou nohou.
 • Když je ruka namířena dopředu, ruka je sevřena a při zpětném pohybu se ruka otevře.
 • Noha je umístěna od paty k patě.
 • V každém rytmu zátěže by měl být rozsah pohybu plynulý, měřený.
 • Dýchání je klidné, klidné.
 • Pro amatéry nebude nadbytečné konzultovat s lékařem. Je to on, kdo poskytne informovaná doporučení o optimálním zatížení.

  Amatéři trénují 2-3x týdne po dobu 30-45 min.

Profesionálové trénují denně po dobu jedné hodiny.

Výhody Nordic Walkingu

Jakýkoli sport, pokud je prováděn správně, má příznivý vliv na stav těla. Skandinávská chůze zaujímá přední místo, pokud jde o její užitečné vlastnosti.

Jeho zvláštní jedinečnost spočívá v tom, že je stejně dobrý a přístupný jak pro sportovní profesionály, tak pro všechny, kteří chtějí zlepšit své zdraví. Bez ohledu na úkoly a stupeň fyzické zdatnosti se vyznačuje univerzálností a efektivitou pro publikum všech věkových skupin.

Bylo vědecky prokázáno, že spolu s dalšími druhy mírné fyzické aktivity snižuje riziko kardiovaskulárních onemocnění, cukrovky, astmatu. Je povinnou součástí programu obezity.

Pravidelné a správné cvičení tohoto úžasného sportu pomáhá:

 • Udržet správný svalový tonus v celém těle
 • Spálit o polovinu více kalorií než při chůzi
 • Úspěšně léčit nemoci pohybového aparátu
 • Posilovat srdce a plíce
 • Uvolnit výrazné namáhání páteře a kolenních kloubů
 • Zlepšit zrak
 • Zlepšit koordinaci pohybů, získává se ladnost, rychlost a vytrvalost
 • Rozvoji motoriky a rychlosti reakce
 • Posílit nervový systém a obranyschopnost těla
 • Uvolnit stres a napětí
 • Důležitou výhodou je snížená míra úrazu během tréninku.

  Díky tomu je tak atraktivní pro seniory a kategorii osob se zdravotním postižením.

  Skandinávská chůze je atraktivní a oblíbená tím, že:

  • Je stejně vhodná pro individuální i skupinové lekce.
  • Můžete trénovat téměř kdekoli pod širým nebem.
  • Vhodný je jakýkoli věk a úroveň fitness.
  • Je to společensky aktivní sport, během tréninku můžete mluvit, komunikovat s podobně smýšlejícími lidmi.
  • Ideální pro aktivní rodinnou dovolenou, což pomáhá posílit rodinu. Kultivuje se zdravý životní styl.

  Vášeň pro Nordic walking bude moudrou investicí do vaší dlouhověkosti, vynikajícího tvaru vaší postavy a zvýšené efektivity.

  A co by mohlo být lepší než pocit MLÁDÍ, ENERGIE, POHADY a ZDRAVÍ?!

VYBAVENÍ PRO NORDIC WALKING

  O enormní atraktivitě této sportovní aktivity rozhoduje také skutečnost, že maximální užitek lze získat při minimálních finančních nákladech. A to je závažný argument v ekonomicky obtížné době. Součástí povinné sady jsou hole určité výšky, vhodné oblečení a obuv vhodná pro sezónu a povětrnostní podmínky.

  Letní i zimní vybavení by mělo být vyrobeno z vysoce kvalitních přírodních materiálů, které dobře dýchají a absorbují pot.

  Boty jsou vybírány obzvláště pečlivě, jsou přiměřené velikosti, lehké, nepromokavé, dobře upevněné na noze. Podešev by měla být vyrobena z odolných, pružných a měkkých materiálů. Správně zvolené boty snižují namáhání chodidla.

  Budete potřebovat batoh či ledvinku a láhev s vodou. Toto je minimální sada vybavení pro profesionální i amatérské sportovce.

HLAVNÍM ÚKOLEM JE OSVOJIT SI SPRÁVNOU POHYBOVOU TECHNIKU.