Proč se vyplatí začít s cvičením ještě před snídaní

Lámete si hlavu s tím, co si dát ráno k jídlu, aby vám na běžecké stezce nebylo těžko? Držte raději půst. Ve vlastním zájmu! Díky němu totiž spálíte o 20 % více kalorií. A co si budeme povídat, to vážně není málo... 

Právě jste se rozhodli, že si každý den přivstanete a trochu si zacvičíte? K tomuto rozhodnutí by vám odborníci jenom poblahopřáli. Jenže vy teď stojíte před zásadní otázkou. Bude lepší najíst se před tím, než potrápíte své tukové zásoby, nebo až potom? S rozlousknutím tohoto oříšku vám možná pomohou závěry nejnovější studie, které hovoří ve prospěch kručícího žaludku. A to jednoznačně!

Hlad jako přísný osobní trenér

Poznatky britského výzkumu uskutečněné Northumbrijskou univerzitou mluví jasně. Podle nich je každý, kdo se před "tělocvikem" nají, sám proti sobě. Experti dlouhodobě monitorovali několik desítek fitness nadšenců, přičemž největší důraz kladli na jejich stravovací návyky. Po podrobných lékařských testech, měření indexu tělesné hmotnosti i analýze dat následně vyšlo najevo, že sportovci, kteří do tepláků vklouznou bez snídaně, spalují o 20 % více kalorií - oproti jejich kolegům, jež se před akcí náležitě posilní. Jak je to možné? Žádná kouzla v tom nehledejte.

"Jakákoli aktivní činnost provozovaná po celonočním půstu likviduje více tukových rezerv, protože tělo potřebuje palivo ke svému provozu, takže spotřebovává veškeré dostupné kalorie. Navzdory tomu, co se říká, cvičení bez předchozího občerstvení nijak neovlivňuje množství jídla, jež během dne člověk zkonzumuje. A už vůbec nezpůsobuje větší pocit hladu," stojí v tiskové zprávě. Vede tudy cesta, jak vysněnou velikost kalhot získat o poznání dříve? Specialisté tvrdí, že ano. Mimochodem, když už jsme u toho, ono má takové ranní pocení i další nesporná pozitiva.

Lepší soustředění a bezbřehá kreativita

Pohyb není jen cestou, jak dosáhnout štíhlých křivek i zatraceně dobré nálady. On má také blahodárný vliv na mozkové funkce! Alespoň tak to sdělují výsledky pro změnu amerického průzkumu, o nichž informoval časopis Journal of Alzheimer's Disease. V těch bychom se dočetli, že fyzická zátěž stimuluje oblast mozku spojenou s úvahami a výkonnými funkcemi. Jinými slovy, odměnou za dobře zvládnutý trénink vám bude zlepšení kognitivních funkcí, do kterých spadá schopnost řeči, paměť, soustředění i kreativita. Lékaři se navíc domnívají, že platí také za zaručenou prevenci duševních onemocnění, zejména pak Alzheimerovy choroby.