Proč je Nordic Walking tak účinný?

V čem tkví kouzlo Nordic Walking? Proč je severská chůze o tolik účinnější než běžná chůze? Je Nordic Walking lepší než běhání? 

Při Nordic Walking zapojíte více svalů, spálíte více kalorií.

Při Nordic Walking zapojujete 90% všech svých svalů. Při běžné chůzi zapojujete jen dolní končetiny a částečně trup. Hlavní rozdíl je v tom, že při Nordic Walking používáte i ruce a tím zapojujete prakticky celou horní část těla. Navíc kýváním boků dopředu se automaticky prodlužuje délka kroku a zvyšuje se rychlost chůze. Proto se při běžné chůzi spálí zhruba 800 až 1000 kilojoulů za hodinu, ale při Nordic Walking až 1300 kilojoulů. Při chůzi však není nejdůležitější absolutní hodnota spálených kalorií za hodinu, ale hlavně pravidelnost pohybu. Při krátké procházce bez hůlek proto prakticky nemůže dojít k aerobnímu efektu. Jednoduše řečeno se při normální chůzi nezadýcháte, nezapotíte, nespálíte kalorie.

Nordic Walking je zdravý

Nordic walking má mnoho pozitivních účinků na zdraví člověka:

  1. Horní část těla při Nordic Walking přebírá až třicet procent práce nohou a značně jim ulehčuje, což má význam zejména u lidí obéznějších. Používání hůlek redukuje zátěž kyčlí, kolen i kotníků a tak nedochází k jejich přetěžování. Díky tomu mohou Nordic Walking provozovat lidí s problémy s klouby. Proto se často Nordic Walking používá také jako rehabilitační či dokonce léčebná metoda.
  2. Při severské chůzi s hůlkami se zpevňují nejen bederní svaly, ale i zádové, krční a ramenní, a tak se zlepšuje správné držení těla. To pak uvolňuje a odstraňuje bolesti zad.
  3. Zapojením horní části těla se zvyšuje tepová frekvence, zlepšuje srdeční činnost a krevní oběh.
  4. Při používání holí se neustále střídá napětí a uvolňování svalstva paží a ramen, a tak se zvyšuje prokrvení celé horní části těla.
  5. Díky opoře rukou se při Nordic Walking snižuje možnost zranění, uklouznutí, podvrtnutí, pádu.