Osteochondróza

aneb co by měl každý vědět

Osteochondróza je problém páteře, který postihuje doslova každého čtvrtého obyvatele planety, přinejmenším podle odborníků Statistického centra WHO.

V pěti nejběžnějších chorobách světa zaujímá osteochondróza "čestné" trojité místo, před ním jsou pouze kardiovaskulární nemoci. V roce 2012 zveřejnil mediální gigant britského rozhlasu British Broadcasting Corporation, který vyslal lékařská data, která šokovala: každý rok zemře více než 5 milionů lidí v důsledku nemocí způsobených fyzickou nečinností, tj. Sedavým životním stylem. Skutečná pandemie snižování fyzické aktivity již postihla třetinu zemřelců a nejnovější výsledky vědeckých studií dokazují, že viníkem mnoha zdravotních problémů není genetická predispozice nebo viry, ale nesprávný životní styl. Téměř všechny problémy se zády - meziobratlová kýla (kýla), osteoporóza, osteochondróza a mnoho dalších onemocnění spojených s osteochondrózou - jsou výsledkem hodin sezení, ať už před televizí, u stolu nebo v autosedačce. Přibližně 80% všech příčin, pro které trpí zad a onemocnění páteře, se týkají elementární degenerativní změny svalového systému a nedostatku plnohodnotné fyzické námahy.

Osteochondróza a páteř

Struktura páteře v živých bytostech, ať už zvířecích nebo lidských, je v podstatě stejná. Nicméně, jen osoba vlastní hrdý titul Homo erectus, to je, muž je erectus. Až donedávna se věřilo, že hlavní příčinou patologických změn páteře je vzpřímená chůze. Jako by vertikální poloha těla vedla k nepravidelnému, nerovnoměrnému zatížení páteře. Statická zátěž, která je nejcitlivější k dolní části zad a křížence, která se skládá z pěti obratlů, je nejnebezpečnější z hlediska destruktivních účinků na meziobratlovou tkáň. Dynamické zatížení, které je charakterizováno pohyby, podléhá krční páteři. Struktura páteře je poměrně složitá, sestává z mnoha obratlů spojených chrupavkovou tkání - disků. Disky jsou zase vícevrstvé prstence s kapalným jádrem uprostřed, které plní funkci odpisu, když je páteř v pohybu. Kromě toho jsou obratle spojeny velkým množstvím svalů a jiných tkání. Elasticita celého kloubního systému zajišťuje normální stav páteře. Jednoduše řečeno, čím pružnější a adaptivnější jsou meziobratlové ploténky, tím pružnější a zdravější páteř, tím menší je riziko, že ji osteochondróza zasáhne. Dnes je pochybnost o teorii, že vzpřímená chůze je vinna ze všech degenerativních onemocnění páteře. Neúprosné statistiky přesvědčují kliniky, že spíše nehybnost, fyzická nečinnost jsou faktorem, který vyvolává onemocnění páteře spojená s dystrofií a degenerací meziobratlových tkání. Nadváha, která skutečně zvyšuje zátěž na discích, může také zhoršit destruktivní procesy a vyvolat osteochondrózu. Závěr: pohyb je život. Fráze není nová, zdá se, že je bolestně zbitá, banální, ale nevyžaduje důkaz. Živým příkladem toho, že tělesná aktivita a flexibilita mohou sloužit jako základ pro zdraví páteře, jsou příklady lidí, kteří se pravidelně věnují gymnastice, jógě a dalším typům tělesného tréninku. Příroda sama o sobě umožňuje dětem pružnost, protože dětské páteře jsou velmi elastické, v jádrech disku se nachází až 80% tekutiny. S věkem, množství života-dávat "mazání" může se snížit, ale to může být uloženo vědomě vykonávat jednoduchá cvičení a pozorovat základní pravidla zdravého životního stylu. Osteochondróza je nemoc lidí, kteří musí sedět nebo ležet celé hodiny, z jakéhokoli důvodu, z jakéhokoli důvodu - ve službě nebo na vlastní pěst, na základě závazku, lenivosti nebo prostě nevědomosti.

Co je osteochondróza?

Osteochondróza je koncept, který zahrnuje všechny degenerativní a dystrofické změny páteře. Je třeba poznamenat, že v evropské verzi klasifikace nemocí není slovo o osteochondróze, zde jsou takové choroby klasifikovány jako revmatické a dorsopatické. V MKN-10, počínaje rokem 1999, je ve skutečnosti skupina onemocnění s typickými projevy ve formě bolesti v páteři, která není spojena s viscerálními příčinami, definována jako dorsopatie. Osteochondróza, která je fixována jako dorsopatie, je zase rozdělena do tří velkých skupin:

 1. Deformující onemocnění, dorsopatie - skolióza, lordóza, kyfóza, subluxace, spondylolistéza.
 2. Spdydylopatie - spondylosa, ankylozující spondylitida a další osifikační dystrofické patologie, které omezují pohyblivost páteře.
 3. Jiné, jiné dorsopatie - degenerativní změny doprovázené kýly, výčnělky.

Osteochondróza nebo osteochondróza (z řeckých slov - kost, chrupavka a bolest) je běžným názvem všech problémů v páteři, které jsou způsobeny degenerací a podvýživou paravertebrálních tkání (degenerace a dystrofie). Během meziobratlové deformity se odpisový kotouč stává tenčí, stává se plochým, což vede k přetížení obratlů a jejich ještě větší deformaci do takové míry, že začíná přesahovat normální hranice páteře. Nervové kořeny s takovou patologií svírají, planou, objeví se bolest.

Osteochondróza postihuje téměř celé záda a podle toho, která část páteře trpí více, se v klinické praxi nazývá onemocnění.

Nejvíce "populární", známý k mnoho - je bederní osteochondróza, tam je také definice cervical, který je druhý nejvíce obyčejný, tam je sakrální, hrudní a obyčejný osteochondrosis. Existují také křížové patologie - lumbosakrální nebo například cervikoorakální.

Příznaky osteochondrózy mohou být velmi rozmanité, ale všechny dříve nebo později rostou a stávají se klinicky manifestními. Samozřejmě, že k léčbě osteochondrózy je mnohem snazší a rychlejší v raných fázích jejího vývoje, kdy jsou patrné následující příznaky:

 • Tupá, tupá bolest v postiženém spinálním segmentu degenerativního procesu.
 • Chronické svalové napětí (zvláště charakteristické pro osteochondrózu děložního hrdla).
 • Když se otáčí tělo, krk.
 • Bolesti hlavy, včetně bolestí hlavy (pro osteochondrózu děložního hrdla).
 • Bolest v hrudi, často připomínající srdeční bolest (v osteochondróze hrudníku).

Osteochondróza v zánětlivém stádiu má příznaky, které způsobují, že osoba navštíví lékaře, protože způsobují výraznější nepohodlí:

 • Ozáření bolesti končetiny.
 • Necitlivost prstů nebo nohou.
 • Ozařování bolesti v končetinách končetin.
 • Silná bolest v páteři při provádění jednoduchých pohybových aktivit.
 • Rostoucí bolest s malými šoky, šoky, například při cestování v dopravě.
 • Neschopnost provádět jednoduchou práci spojenou s otáčením nebo ohýbáním těla.
 • Obecné omezení pohyblivosti, motorická aktivita.

Faktory, které mohou vyvolat problémy s páteří, nazývané osteochondróza, jsou velmi rozmanité, ale na prvním místě je již zmíněná hypotéza. Mezi další důvody patří:

 • Funkční - monotónní práce se stejným postojem.
 • Biomechanické - ploché nohy, vrozené anomálie ve vývoji páteře.
 • Hormonální - změny hormonálních hladin v důsledku změn souvisejících s věkem.
 • Infekční - dystrofie meziobratlového prostředí způsobená zánětlivým procesem.
 • Metabolické - nadváha nebo podváha.

Faktory vyvolávající osteochondrózu, tj. Deformace a dystrofie meziobratlových plotének, zpravidla působí jako komplex a téměř nikdy nejsou izolovány.

Vývoj osteochondrózy je rozdělen do následujících fází:

 1. Změny v biomechanice disku v důsledku degenerace tkání a dystrofických změn. Jedná se o předklinické stádium, kdy jsou znaky, jsou-li nějaké, velmi slabé, neprojevené. V této fázi se vláknitý prstenec obklopující disk začíná natahovat nebo naopak.
 2. Druhá etapa se vyznačuje větší nestabilitou disku, vláknitý prstenec se nejen protahuje, jeho vlákna jsou rozvrstvená, prstenec se začíná rozbíjet. Z důvodu porušení nervových kořenů se objevuje bolest v páteři, dochází k degenerativním změnám. Kolagenová tkáň pokračuje v kolapsu, což snižuje normální výšku meziobratlové vzdálenosti.
 3. Disk je často roztrhaný, tato patologie je doprovázena zánětem, ztrátou kýly a porušením nervových zakončení. Protruze (prolaps) způsobuje charakteristickou bolest nejen v poškozené části páteře, ale projevuje se také v končetinách a okolních částech těla.
 4. Nejtěžším stadiem je, když se dystrofie spojuje se spondylózou a dalšími kompenzačními chorobami páteře. Pro kompenzaci ztracených funkcí je obratle často zploštěn a elastická tkáň vláknitého prstence je postupně nahrazována jizevnatým a kostním znečištěním.

Osteochondróza krční páteře

Prakticky každý, kdo se zabývá intelektuální činností, od školáků až po starší lidi, trpí nějakou formou osteochondrózy krční páteře. Osteochondróza krční páteře je považována za onemocnění spojené se zvýšeným dynamickým zatížením způsobujícím degeneraci meziobratlových plotének a jejich pokles. Vytvrzování a množení tkáně chrupavky vede k narušení odpisových vlastností této oblasti páteře, pohybu hlavy - naklonění, kruhových pohybů, zatáčení je obtížné a jsou doprovázeny charakteristickými znaky osteochondrózy.

Symptomy, které mohou být způsobeny osteochondrózou krční páteře v raných stadiích vývoje onemocnění, nejsou specifické a jsou podobné příznakům jiných patologií, které nesouvisejí s kosterním systémem. Seznam projevů osteochondrózy, který musí být diferencován a objasněn, aby bylo možné stanovit správnou diagnózu, je následující:

 • Intenzivní bolesti hlavy připomínající záchvaty migrény.
 • Bolest hlavy sahá od krku až po krk.
 • Bolest hlavy, která je zhoršena kašlem, otočením hlavy, kýcháním.
 • Bolest hlavy vyzařující do hrudi nebo ramene.
 • Závratě, smyslové poruchy - dvojité vidění, obtížné zaostřování očí. Tinnitus, v pokročilých případech, porucha koordinace pohybů.
 • Symptomy, které jsou podobné srdeční bolesti, zejména s bolestí při angině pectoris, jsou bolestí v srdci sahající do krční oblasti nebo paže pod lopatkou. Bolest se může zhoršit a není uvolněna užíváním léků na srdce.
 • Bolest podobná bolestivým pocitům při hypertenzi (těžký krk).

Důsledky a komplikace

Před léčbou osteochondrózy je však stejně jako jiné nemoci nutné zjistit její příčiny, což je velmi obtížné, pokud jde o degenerativní patologie páteře. Faktory vyvolávající deformaci meziobratlových plotének krční páteře jsou spojeny s anatomickou specificitou této zóny. Stavce krku jsou téměř neustále vystaveny stresu z důvodu nedostatečné celkové motorické aktivity. Pokud vezmeme v úvahu celkový "sedavý" životní styl více než poloviny pracující populace, pak se problém někdy stává nerozpustným. Kromě toho jsou krční obratle menší než obratle jiných oblastí páteře a vnitřní kanál je mnohem užší. Obrovské množství nervových zakončení, hojnost krevních cév, přítomnost nejdůležitější tepny, která napájí mozek - to vše dělá z krční zóny extrémně zranitelnou. Dokonce i nejmenší redukce meziobratlového prostoru vede k narušení nervových kořenů, otoků, zánětů, a tudíž ke zhoršení krevního zásobení mozku. Mentální úpadek je často spojován se skutečností, že se u člověka vyvíjí osteochondróza krční páteře. Existuje historická anekdota, která zachází v ne tak vzdálených časech, kdy Margaret Hilda Thatcherová nadávala svému zaměstnanci slova: "Váš problém není v bolestech hlavy nebo ve vlastním pohledu na otázku, o které se hlasuje. Faktem je, že vaše páteř není jednoduše spojena s vaším mozkem, Johne. Tato slavná citace z "železné" dámy charakterizuje stav, který způsobuje osteochondrózu krční oblasti, když se to někdy stane - páteř nedává správné "výživě" hlavě. Pokud jde o "výživu", ve skutečnosti jde nejen o kanál míchy, ale také o kanál tepny, který prochází příčnými nervovými procesy. Vertebrální tepna jde k lebce aby krmil cerebellum, a tato tepna také dodává vestibulární aparát s živinami a kyslíkem. Sebemenší narušení průtoku krve těmito kanály může buď vyvolat nebo zhoršit průběh vaskulárního syndromu. Kromě IRR způsobuje osteochondróza cervikální oblasti typické příznaky radikulárního syndromu (radiculitis), kdy bolest vyzařuje na konečky prstů nebo jedním prstem je jasně viditelná bledost kůže (mramorování). Jednou z nejnepříjemnějších komplikací vyvolaných osteochondrózou děložního hrdla je palmarová fibromatóza, nazývaná také Dupuytrenova kontraktura. U tohoto onemocnění je ovlivněna aponeuróza (šlacha) dlaně a je narušena funkce ohnutí prstů.

Diagnóza osteochondrózy krční páteře

Osteochondróza krční páteře je diagnostikována odborníkem na základě stížností pacienta a může být potvrzena a vylepšena rentgenovým vyšetřením, zobrazením magnetickou rezonancí, počítačovou tomografií.

Léčba osteochondrózy krční páteře

Kompletní lék na osteochondrózu krční páteře je možný pouze v jeho počátečních stadiích, je však možné zachránit člověka před bolestivými příznaky tohoto onemocnění, zabránit exacerbacím, zbavit se některých patologických změn páteře. Proto bychom neměli zapomínat na význam včasné léčby onemocnění.

Jak léčit osteochondrózu?

Léčbu osteochondrózy není snadné, zpravidla je léčba předepisována nejobsáhlejším způsobem, včetně všech dostupných prostředků moderní medicíny. Kromě konzervativní lékařské léčby, osvědčených fytoterapeutických léků, akupunktury, léčebného výkonu a někdy i chirurgického zákroku k odstranění kýly se používá také subluxace obratlů. Je pravda, že osteochondróza a léčba jsou dva pojmy, kterým bude nemocný člověk čelit po určitou dobu, někdy po zbytek života. Kromě počátečního stádia, jehož cílem je zmírnit příznaky bolesti, terapie zahrnuje neustálou regenerační, rehabilitační a preventivní činnost. Komplexní, vícesložkové choroby jsou vždy léčeny po dlouhou dobu. Je-li stanovena diagnóza - osteochondróza, jak se léčit - je to první otázka, o které se rozhoduje nejen lékař, ale i samotný pacient, neboť jeho přímá účast a odpovědné dodržování, splnění všech předpisů často hraje rozhodující roli při zotavení.

Jak se léčit?

Seznam léků, které jsou nejčastěji používány jako prostředek osteochondrózy:

 • Komplexní, účinný homeopatický lék, který musí být aplikován po dlouhou dobu, jako každá jiná homeopatie - Traumel (v ampulích nebo ve formě tablet).
 • Externí účinný nástroj, který uvolňuje dobře svalovou a kloubní bolest - mast z Larkspillu nebo kostivalu.
 • Protizánětlivé nesteroidní činidlo - Ibuprofen (ve formě masti - externě, v tabletách - perorálně).
 • Masti komplexních účinků z kategorie homeopatických léků - Účel T.
 • Ortofen - lék ve formě tablet z kategorie NSAID (protizánětlivé nesteroidní léky).
 • Diklofenak - v ampulích, v tabletách ve formě masti nebo gelu.
 • Léčivo z kategorie glukokortikoidů - dexamethason fosfát.
 • Masti z kategorie externích protizánětlivých nesteroidních látek - indometacinu.
 • Gel z kategorie externích protizánětlivých nesteroidních látek - ketoprofen.
 • Droga z kategorie externích nesteroidních protizánětlivých léků - cefecon.

Pokud shrnete vše, co zahrnuje léčbu takové nemoci jako osteochondróza, léčba může být rozdělena do následujících fází a typů:

 1. Použití NSAIDs - nesteroidních protizánětlivých léčiv, je považováno za zlatý standard při léčbě všech degenerativních, dystrofických patologií kostí a svalových systémů. První věc, kterou tyto léky dělají, je snížení symptomu bolesti, druhou je výrazné snížení zánětu.
 2. Léky, které se nazývají myelorelaxanty, protože jsou skutečně schopny účinně zmírnit svalové svorky a křeče.
 3. Trakční terapie - trakční léčba. V tomto poněkud bolestivém, ale účinném procesu dochází k postupnému protahování tkání, svalů, které obklopují obratle, respektive meziobratlové vzdálenosti, která se blíží normě.
 4. Biogenní přípravky, vaskulární látky, které dodávají výživu dystrofickým tkáňovým řezům, vitamíny skupiny B - dobře obnovují funkční schopnosti deformované páteře.
 5. Uklidňující léky, které normalizují stav nervového systému. Dokonale uvolňuje svalové napětí a akupunkturu nervových zakončení.
 6. Fyzioterapeutické postupy - elektroforéza, fonoforéza, UHF, masáže, bahenní procedury, balneoterapie, magnetoterapie.
 7. Korekce páteře během období zotavení se provádí pomocí manuální terapie.
 8. Osteochondrosis léčba zahrnuje, as pomocí neustálého cvičení z komplexní fyzikální terapie.

V krajních případech, kdy průběh osteochondrózy vstupuje do poslední fáze, je také ukázán chirurgický zákrok, který se provádí v zóně lokalizace zánětlivého procesu. Nejčastěji se operuje kýla, případně se odstraní deformovaná kostní tkáň přilehlých obratlů.

Kde léčit osteochondrózu?

Nezávislé léčení prakticky všech nemocí je trend, který je pozorován téměř ve všech zemích, ale je charakteristický zejména pro země postsovětského prostoru, kde se stále mění tradiční struktura zdravotnictví. Mnozí z nás se zapletli do inovací, často prostě z nevědomosti, a snaží se vyrovnat s bolestmi v zádech, krku nebo v dolní části těla s našimi vlastními silami. Je možné tuto dobu nazývat první, i když ne velmi účinnou, léčebnou fází, protože je nutné léčit osteochondrózu pouze za pomoci lékaře. Druhá etapa, kdy nezávislé akce nevedou k žádoucímu, stabilnímu výsledku, si člověk myslí o návštěvě u lékaře a vyvstává před ním otázka, osteochondróza - jak se léčit, jak se léčit, a co je nejdůležitější, kde se léčí osteochondróza? Za prvé, můžete kontaktovat okresního terapeuta, který s největší pravděpodobností pošle pacienta na vyšetření - rentgenové vyšetření, krevní testy a dá pokyn neuropatologovi. Za druhé, můžete se okamžitě přihlásit k neuropatologovi, nejlépe před konzultací alespoň podstoupit rentgenové vyšetření celého páteře. V žádném případě byste neměli chodit do extrémů a hledat zkušeného masážního terapeuta, přičemž každá masáž zahrnuje především předběžné vyšetření stavu těla, zejména stavu páteře. Vertebrologists a vertebral neurologists, lékaři, kteří se specializují na nemoci páteře, také se zabývat problémem osteochondrosis.

Osteochondróza je komplexní onemocnění, ale příklady mnoha lidí, kteří překonají i těžká poranění páteře, dokazují, že vše je proveditelné a dosažitelné. Hlavní věc spočívá v tom, že při prvním poplachu signalizuje, že nám zadní část umožňuje analyzovat motorickou aktivitu a přijmout vhodná opatření. Můžete okamžitě kontaktovat lékaře a zahájit léčbu, nebo, pokud nemoc neběží, začít pohybovat, protože, jak řekl Aristoteles, učitel velkého Alexandra Makedonského, který byl extrémně aktivní, "život vyžaduje a potřebuje pohyb, jinak to není život"..

Co říká historie o osteochondróze?

Etiologie osteochondrózy není stále jasná, navíc i přes jednoznačně prastaré počátky tohoto onemocnění byla páteř opravdu vážně zapojena až v 18. Století. Od té doby se spory a diskuse o skutečném "nepříteli", které vyvolávají degenerativní změny u meziobratlových plotének, nezmenšily. Mezitím, už dávno, ve dnech Hippokratů, byly pojednání o léčení kostí, což naznačuje, že staří Řekové trpěli také bolestmi zad. Hippokrates sám se také zajímal o páteřní témata natolik, že vedl pochybné lékařské pokusy z moderního hlediska: jeho studenti pilně svázali pacientovy paže a nohy do horizontální roviny se zády nahoru a natahovali končetiny co nejvíce. Velký léčitel pak stál na zadní straně utrpení a začal po něm chodit. Zakládající otec medicíny byl upřímně přesvědčen, že taková fixace, protahování a masáž by obnovila zdraví páteře, která byla podle starověkých řeckých mudrců klíčem k šťastnému člověku. Spravedlivě si všimneme, že Hippocrates následně dal na záda speciálně vyškolených dětí, aby se zabránilo riziku zranění již nemocné páteře hmotností dospělého. Od té doby, po celá staletí, v řadě, jejich záda a možná osteochondróza nebyly vyléčeny - s kulaky, otřepy s léčiteli, kouzly, akupunkturou, kauterizací a dokonce kousnutím od včel a hadů. Samozřejmě, když neexistuje žádná alternativa, pacient souhlasí s hadem, i když spolehlivé statistiky nás přesvědčují, že je to starý způsob léčby osteochondrózy, který je všelék, lékaři minulých století se neshromažďovali. Nějaká systematizace technik, která řekla jak k léčbě osteochondrosis, začal jen od konce XVII. Století. Současně se objevila terminologie, která formalizovala aplikované oblasti v medicíně, mezi nimiž byla i bestialita. O dvě století později byla rozdělena na chiropraxe a osteopatii. První směr byl čistě praktický, s použitím silových technik, osteopatové byli více teoretici a výzkumníci. Na křižovatce těchto věd se postupně rodila manuální terapie, bez které je léčba osteochondrózy dnes téměř nemyslitelná.

Co se týče pojmu "osteochondróza", je typický příběh osteochondrózy, která je charakteristická pro jiná onemocnění neznámé etiologie. Hned jak se mu říkalo - a bederní ischialgie, radiculitis a Schmorlova kýla, ischias a spondylóza. Lékařům trvalo téměř jedno století, aby se zbavili osteochondrózy a dosáhli společného názoru. Dnes jsou všechny patologické poruchy a změny v páteři bezpodmínečně nazývány osteochondróza, s jednou výhradou: osteochondróza je dystrofická porucha meziobratlové ploténky bez kýly (kýla) a bez protruze (degenerace disku bez porušení vláknitého kruhu).