Nordic Walking v zimě

V zimě chodíme Nordic Walking svižně, nalehko, tomu přizpůsobujeme oblečení a vybavení, které se nejvíce podobá běhu na lyžích nebo běhu v terénu. Dodržujeme:

  • pravidlo tři vrstev
  • pohodlí - strečové materiály
  • buďme vidět - reflexní prvky, barvy

Obuv - tady je každá rada drahá, každá noha je jiná. Vybírejte podle pár jednoduchých zásad - outdoorová, trailová (běh v terénu) nebo treková (chůze v terénu), nízká (ne kotníčková), s goretexovou membránou (technologie GTX), prodyšná, s ohebnou podrážkou a agresivním, výrazným, dobře profilovaným vzorkem, který přilne k terénu.

Hlava a ruce - vždycky kryjte hlavu, krk a krční páteř, hlavou uniká nejvíce tepla a proto si vezměte čepice kryjící uši a nákrčník. A určitě rukavice (nejlépe s protivětrným krytem).

Trup - spodní funkční triko (odvádí pot od těla) s dlouhým rukávem, dlouhé až přes bedra , při větší zimě ještě jedno navíc, microfleecová mikina a vodě odolná / větru odolná větrovka nejlépe s kapucí. Ještě můžete doplnit vestičkou a vrstvit podle potřeby.

Nohy - dlouhé funkční spodní kalhoty, větru odolné svrchní kalhoty, podkolenky nebo vysoké ponožky. Dobrou službu udělají zateplené elasťáky. A k tomu ideálně návleky proti sněhu, mokru, blátu, kamínkům.

Věci s sebou - chodíme nalehko, jen s nejnutnějšími osobními věcmi (doklady, peněženka, klíče), malou svačinkou a pitím. A ještě by se měl v zimě vejít jeden zateplovací prvek (vestička, bundička), když dojdeme zpocení a kocháme se. Na to nám stačí menší baťůžek (třeba cyklo) nebo běžecká vesta, někdo preferuje ledvinku. Pár zásad pro baťůžky - užší než záda, pěkně drží a neposkakuje, má prsní popruh, případně hydrovak.

Reflexní doplňky - na oblečení už nějaké reflexní prvky máme, ani o nich nevíme, ale buďme vidět. Určitě si pořiďte čelovku a nebo i hrudní svítilnu, a všelijaké další reflexní prvky.