Menopauza a přechod

Klimakterium (= přechod) je období, ve kterém začínají vyhasínat ženské hormony. Když je jejich produkce minimální, menstruace zcela vymizí a nastává menopauza. 

  • Popis - Stav, kdy žena přestává vlivem poklesu estrogenu a progesteronu menstruovat. Menopauze předchází klimakterium čili přechod. Doba od prvních příznaků do vymizení menstruace trvá obvykle 2 až 4 roky, někdy až 7 let.
  • Příznaky - Nejdříve nepravidelná, později chybějící menstruace, návaly horka, bolesti hlavy, podrážděnost, nespavost a nárůst hmotnosti.
  • Léčba - Neléčí se, je to přirozený proces. Na nepříjemné příznaky se užívají přírodní fytoestrogeny, včelí produkty či extrakt z ploštičníkového kořene. Lékař může předepsat hormonální substituční terapii, nízkodávkovou hormonální antikoncepci či lokální estrogenní terapii.
  • Prevence - Při předcházení nepříjemných příznaků klimakteria a důsledků menopauzy je důležité udržení přiměřené váhy, dostatek odpočinku a jako zásadní se jeví pohyb, stačí přitom rychlá chůze.

Pomohou hormony i bylinky

Využít lze i nízkodávkovou hormonální antikoncepci či lokální estrogenní léčbu: speciální krémy či gely pomáhají se suchostí vaginy a potížemi s udržením moči. Další možnost jsou přírodní fytoestrogeny (jsou např. v sóje, cizrně, chmelu, červeném jeteli či lněném semínku) a mateří kašička, příznivý vliv má i extrakt z ploštičníkového kořene (Cimicifuga racemosa).

Jak na rizika po menopauze

Nejčastější komplikací vyhasnutí tvorby ženských hormonů je postmenopauzální osteoporóza a s ní související nebezpečí častějších zlomenin. Po menopauze se mění ukládání tuků v těle (roste množství škodlivého viscerálního tuku) a zvyšuje se krevní tlak, hladina cholesterolu i glukózy v krvi. Proto vzrůstá riziko mozkové mrtvice a infarktu a každá třetí česká žena umírá na srdečně-cévní nemoci!

Menopauza je normální a nelze se jí vyhnout, je ale možné zapracovat na jejím nepříznivém zdravotním dopadu. Prevencí osteoporózy je dostatečný přísun vápníku, vitaminu D a pravidelný pohyb, na kardiovaskulární systém platí staré známé: nekouřit, hlídat tlak, cholesterol, cukr a tělesnou hmotnost. A pracovat se stresem.