Léčivá chůze

Zdravý pohyb, který doslova změní váš život

Chůze je ten nejzákladnější pohyb, jaký lidé dělají. Pokud nemá někdo nějaká tělesná postižení, bereme ho jako něco zcela přirozeného. 

Střídání rychlé a pomalé chůze zvyšuje vaši kondiční úroveň lépe, než chůze o konstantní rychlosti.

Zvláště přínosné jsou procházky venku v přírodě a to hlavně pro duševní pohodu a zdraví. Prostředí venku bez rušivých vlivů mobilů a počítačů zlepšuje náladu, snižuje stres a snižuje pocity deprese.

Navíc sluneční světlo stimuluje v pokožce tvorbu vitamínu D.

Procházka venku jako prevence a lék

Pokud nás něco bolí, instinktivně se toho nechceme dotýkat. Paradoxem však je, že pravidelná chůze zlepšuje mobilitu a snižuje riziko úrazů.

Každé cvičení, při kterém jde o překonávání váhy a gravitace posiluje kosti a pojivové tkáně (vazy, šlachy, chrupavky a klouby), ve kterých se zvyšuje prokrvení a zásobování živinami.

"Když nechodíte, klouby jsou ochuzeny o životně důležité živiny, což může přispívat k dalšímu zhoršování jejich stavu a degeneraci".

Proto doporučujeme mít zdravý pohyb alespoň 30 minut každý den, celkem 150 minut týdně mírné aktivity nebo 75 minut intenzivnější aktivity.

Chůze přitom vůbec nemusí být provedena v jednom kuse, může se rozložit. 15 minutová procházka je stejně dobrá jako 30 minutová. Začněte pomalu a postupně přidávejte.

To není všechno. Další přínosy chůze ...

Míváte problémy se spánkem? Projděte se.

"Středně intenzivní aerobní cvičení, jakým je například chůze, sníží čas potřebný na usnutí a zvýší délku spánku u lidí s nespavostí v den provedení ve srovnání s dnem bez fyzické aktivity".

To je vskutku působivý výsledek pro jednu procházku, co říkáte?

Závěr

Chůze pár kilometrů denně rychlostí jen 3 až 4 km / h vás ochrání před mnoha vážnými onemocněními.

Ne každý z nás může cvičit hodiny v tělocvičně nebo běhat po schodech. Téměř každý z nás však může chodit.

Jediné, co k tomu potřebujete, je pár kvalitních bot a 15-30 minut denně.

Tak co říkáte, půjde to?