Velká Fatra Tlstá-Ostrá

18.03.2023

"Za monumentálními bílými vápencovými stěnami, ostrými skalními jehlami, bizardními kamennými útvary, ostrými žiletkami skalních brál, kroucenými větvemi borovic, průzračnými potoky, jarním sluncem a třpytícím se sněhem."  K. R.

Je pátek, jaro už je za dveřmi a na horách jsou poslední zbytky sněhu. Mám ve zvyku se ještě naposledy rozloučit se sněhem nějak příjemně, abych se na první vločky v další zimní sezóně zase těšila. Sobotu plánuji relaxační ...

A ono ejhle, plán se trochu zvrtne. Příjemně unavené tělo myslí na odpočinek, ale hlava se zapne při zprávě na mobilu. Klárka píše: "Ahoj Hani, zítra jedu s kámoškou na Velkou Fatru. Nechceš se přidat?"

Velká Fatra! Přesně to jsem si přála! Jak to ta Klárka ví? :-) No, tak hlava přemluví tělo a to jde balit. Na jednodenní výlet to není nic složitého, tak ještě mrknu, co si vzít na svačinu, abych měla čím pravidelně doplňovat energii po cestě a ráno vyrážíme.

Celodenní trip byl skvělý! Po cestě neuvěřitelná, volně přístupná jeskyně, která měla obrovský vstupní portál, dále spoustu síní, chodeb, jezírek, krápníků. Byla jsem unešená, co se v té skále skrývá za krásu.

No a pak už cesta lesem, stoupání, stoupání a stoupání. Listím, sněhem, místy zledovatělými úseky. 

Jsme nahoře, ty výhledy na horách jsou nádherné! Zasněžené čepice vrcholků hor na nás krásně vykukují ze všech stran. Tlstá, Ostrá, to jsou naše dnešní cíle. Mezi tím sníh, skalky a skály, kamzíci, stoupání, klesání ... Klárka před výstupem na Ostrou vytáhne z batohu vařič a připraví pro nás všechny kávičku. To je neuvěřitelné! Pak už jen skály, řetězy, výhledy, focení na vrcholu a pomalu se ubíráme kolem průzračného potoka zpět, nádhernou Gaderskou dolinou, do Blatnice.

Parádní trasa! Určitě se tady vrátím a ukáži ty krásy zase někomu jinému.

Na webu Treking.cz se píše ... Ostrá (1 247 m) patří k nejkrásnějším a nejpozoruhodnějším vrchům Velké Fatry. Vrchol Ostrá lze bez přehánění zařadit do první pětky nejkrásnějších vrchů Velké Fatry po bok takových krasavců jako je Tlstá, Ploská, Borišov či Rakytov. 

Ostrá se nachází v bradlové části mezi dolinami Konský dol a Blatnická dolina. Tento nádherný vápencový vrchol se skalní korunou ověnčenou pásem dalších skalních věží a útvarů mnohdy pitoreskních tvarů je vděčným turistickým cílem turistů vycházejících z oblasti Gaderské doliny.

Vrchol hory Ostrá je přístupný přes malé skalní okno, které zde vzniklo v úzkém pásu méně odolných vápenců. Přístup ke skalnímu oknu je poněkud exponovanější, je však odjištěn řetězem. Průstup skalním oknem tak patří k nečekanému zpestření výstupu na tento krásný vyhlídkový vrchol.