Cvičte ráno a nastartujte své tělo na celý den

Pokud první věcí, kterou ráno uděláte, je koukání do telefonu a sledování, co vám uniklo na sociálních sítích, je nejvyšší čas to změnit. Místo toho vyskočte z postele a dopřejte tělu pořádnou rozcvičku. Takové ranní cvičení má totiž jen a jen pozitivní účinky na naše tělo i mysl.

Ranní cvičení může být vaším osobním životabudičem. Pustíte-li se hned ráno do protažení a alespoň rychlé sportovní aktivity, aktivujete svůj mozek a paměťové funkce, zlepšíte svou kondici a schopnost soustředění. Kromě toho se nadopujete endorfiny, které naše tělo během cvičení produkuje a dobrá nálada vás bude provázet celý den.

Cvičení podle svého gusta

Každý se po ránu cítí jinak. Ranní ptáčata se nebojí ani nasadit tenisky a vyrazit ven běhat, jiní jsou nastavení na klidný a pomalý pohyb. Řadíte-li se do první kategorie, ale na běh vás neužije, můžete zvolit některé z online cvičení. Youtubových kanálů, které nabízejí cvičení od trendy HIIT, přes klasický aerobic, zumbu nebo třeba funkční trénink s vlastní vahou, je nespočet. Takovým cvičením vás provede instruktor a vy budete přesně vědět, co dělat, a hlavně jak, aby byl cvik provedený správně. Anebo můžete zapnout hudbu a protančit několik minut na své oblíbené písničky. Tanec vám jednoznačně zaručí skvělou náladu. Pokud je tohle přesně pro vás, nazujte si pohodlné boty a proskákejte, "prokruťte" a zahřejte tělo například po dobu 15 minut. Pak nezapomínejte ani na silovější cviky.

Do vaší ranní rutiny zařaďte například:

  • Klasický dřep. Nohy rozkročte na šířku boků, nechte rovná záda, zpevněte střed a neprohýbejte se v bedrech. S výdechem krčte kolena a klesejte směrem dolů, s nádechem se pomalu vracejte do vzpřímené polohy. Opakujte 2x 20.
  • Odkročení. Postavte se opět do vzpřímené polohy a s výdechem odkročte jednou nohou do strany do polohy širokého dřepu, zpět do výchozí pozice a s dalším výdechem nohou odkročte dozadu. Koleno by mělo být kousek nad zemí. Každou nohu zopakujte 20x. Opět si dejte dvě kola.
  • Cross. Zůstaňte ve stoje a začněte přitahovat pravé koleno k levému lokti. Pohyb by měl být dynamický a alfou a omegou je pevný střed těla. Zopakujte 20x a vyměňte nohy. Dejte si dvě kola.
  • Prkno. Tělo je v jedné rovině, dlaněmi se dotýkáte podložky, chodidla jsou na špičkách. Zpevněte všechny svaly v těle, hlavu nechte v prodloužení a plynule dýchejte. Zkuste v pozici vydržet 1 minutu.
  • Prkno se cviky. Tento velmi funkční cvik můžete doplnit také o odkročení jedné nohy do strany. Dvacetkrát si ťukněte pravou nohou doprava. Následně nohy vyměňte.
  • Pozdrav slunci. Pokud preferujete klidnější cvičení, vsaďte na jógu. Prodýcháte důkladně celé tělo, protáhnete se. To ocení zejména vaše záda, sedíte-li celý den u počítače. Správné provedení jde ruku v ruce se správným dýcháním. Techniku, kterou si rychle osvojíte a zapamatujete, se můžete naučit například společně s lektorkou Zuzkou Klingorovou.
  • Strečink. Každé cvičení doplňte také o důkladný strečink celého těla. Protáhněte záda, ruce, nohy i šíji. Díky tomu bude vaše tělo stále flexibilní, pružné a svaly dlouhé a krásné.

Inspiraci pro jemnou verzi rána naleznete v našem článku: Připravte se na svůj den jemnou rozcvičkou. Energii můžete však nabrat ráno i jinak. Přečtěte si, jak být fit hned ráno. A co víte o protahování? I takovou inspiraci u nás najdete.