5 P proti slabé imunitě

Udržet se o něco zdravější nemusí být náročné, ani nákladné. Je ale důležité, abyste na tom pracovali dlouhodobě a z věcí, které zdraví prospívají, udělali ve svém životě rutinu.

1. Pitný režim

Je alfou a omegou zdravého životního stylu, hubnutí, ale i posilování imunity. Zajišťuje, aby všechny vaše orgány a svaly pracovaly, jak mají. Denně vypijte minimálně 1,5 litru čisté vody v závislosti na fyzické aktivitě a zdravotním stavu. Pro zpestření neuškodí minerální vody, v chladných dnech zařaďte čaje. 

2. Pohyb venku

Pohyb je nadmíru důležitou součástí zdravého životního stylu, zkuste se ale co nejvíce hýbat venku. Přirozený sluneční svit, pohyb na čerstvém vzduchu a kontakt s přírodou oproti indoor aktivitám výrazně přispívá k odreagování, snížení stresu, k posílení imunitního systému i lepšímu spánku. Venkovní prostředí má také tendenci vás přinutit k většímu výkonu, pohyb v terénu nutí i k vyšší flexibilitě.

3. Probiotika

Správné množství probiotik ("hodných" bakterií) ve střevech je zásadní pro trávicí systém, a tím i pro imunitu. Jejich nedostatek se projeví zhoršeným trávením, nadýmáním, průjmy nebo naopak zácpou, u žen i gynekologickými problémy. Probiotika pořídíte ve formě tablet, najdete je ale i v potravinách. Sáhněte po zakysaných mléčných výrobcích, jako jsou bílé jogurty a kefíry, ale i kvašená zelenina. Jejich objem zvyšte po nemoci, pokud berete léky (hlavně antibiotika) nebo žijete v prostředí, kde jste více vystaveni chemii a nečistotám.

4. Pestrá strava

Vyvážená a pestrá strava pomáhá v jakémkoli věku. Myslete hlavně na vitaminy a minerály z čerstvého ovoce a zeleniny. K snídani zkuste smoothie , k obědu by zelenina měla tvořit polovinu talíře, večer volte dobře stravitelné plodiny, třeba tepelně upravenou zeleninu nebo neškrobové druhy (chřest, mrkev, okurky, žampiony nebo cuketu). Myslete i na vlákninu, která čistí střeva, kvalitní bílkoviny z masa a mléčných výrobků, nevyhýbejte se ani tukům. Ty živočišné ale raději zaměňte za rostlinné. Třeba ořechy nebo semínka.

5. Pohoda

Nezapomínejte ani na vaše duševní zdraví. Pozor na psychickou zátěž a stres. Dopřejte si čas na odpočinek, věnujte se oblíbeným činnostem, nestraňte se společnosti. Nehledejte výmluvy, proč to nejde. Přiučte se pozitivnímu myšlení, radujte se i z maličkostí. Přepadne-li vás smutek, neignorujte ho a pokuste se ho zpracovat - cvičením, procházkou, dobrou knihou, telefonátem s kamarádkou. Prostě tím, co víte, že na vás funguje.