Potraviny, které prospívají mozku a udržují paměť v dobré kondici

Pokud se člověk stravuje zdravě, dělá pro sebe mnohem více, než to, že udržuje své tělo štíhlé. Zdravá a vyvážená strava posiluje imunitu, přispívá k celkovému zdraví i lepší kondici. Vyživuje tak každou část svého těla správnými živinami, včetně mozku. 

Zdravé potraviny dokáží zvrátit nebo alespoň oddálit mnoho chorob. Dnes už se ví, že zdravý životní styl spolu s příjmem těch správných živin dokáže být skvělou prevencí i Alzheimerovy choroby. Dnes se zaměříme na potraviny, které pomohou udržet v dobré kondici nejen vaše tělo, ale i mysl.

Ořechy

Ořechy jsou skvělým zdrojem vitamínu E, zásadního antioxidantu pro ochranu buněk před degenerací, která je spojená s Alzheimerovou chorobou. Ořechy jsou také bohatým zdrojem mononenasycených tuků a vlákniny. Obsahují i draslík, hořčík, vápník a pomáhají stabilizovat krevní tlak, což je důležité pro zdraví mozku. Nejvíce se spojují se zdravím mozku vlašské ořechy a mandle.

Avokádo

Ovoce plné mononenasycených mastných kyselin a vitamínu E, což je prospěšné pro zdraví mozku. Zkuste přidat avokádo do oblíbených salátů nebo použít namísto másla na pečivo. Nezapomeňte, že ačkoli má avokádo vysoký obsah zdravého tuku, je jeho obsah kalorií stále vyšší než u jiných plodů (čtvrtina avokáda má asi 60 kalorií). Tudíž avokádo rozhodně ano, ale s rozumem. Ostatně to platí i u ořechů, také s mírou.

Dýně

Jakékoli oranžové jídlo je dobré pro zdraví srdce i mozku, hlavně kvůli antioxidantům nalezeným v karotenoidech (oranžový pigment). Vzhledem k tomu, že dýně je nízkokalorická potravina s vysokým obsahem vlákniny , je to skvělý spojenec pro hubnutí. To je zvláště důležité, protože nadváha a obezita jsou považovány za rizikový faktor Alzheimerovy choroby a kognitivního úbytku.

Další potraviny prospívající mozku

  • Borůvky a jiné bobulovité ovoce - bohaté na živiny, antioxidanty, flavonodiy

  • Brokolice a květák - antioxidanty, vitamín C, vitamín K

  • Halibut - bohatý na vitamín D a některé vitamíny skupiny B, zejména B12 je důležitý pro kognitivní funkce

  • Černé fazole - klíčový vitamín B6

  • Kurkuma a kari - obsahují ochranné složky proti kognitivnímu poklesu

  • Ječmen - vitamíny skupiny B a vláknina

  • Zelený čaj - hraje roli ve prospěch paměti, pozornosti a mozkových funkcí

  • Káva - ochranné účinky mírného příjmu kofeinu na kognitivní pokles a celkovou stimulaci centrálního nervového systému