Posilněte svůj imunitní systém

Silná imunita je základ pevného zdraví. Díky imunitnímu systému je naše tělo schopné bránit se nemocem, stresu, cizorodým látkám i buňkám uvnitř těla, které pro něj mohou být nebezpečné. 

Otužování

Připravíte tělo na podzimní plískanice a zimní mrazy, a tak snadněji odoláte lehkému nachlazení nebo chřipce, a když už budete nemocní, rychleji se vyléčíte. Ať už se rozhodnete jen ztlumit topení v bytě, spát u otevřeného okna, trávit víc času venku i při nepříznivém počasí nebo se otužovat ve studené vodě, vždycky svému zdraví prospějete. 

Jak začít s otužováním?

V principu jde o to vystavit tělo na krátkou dobu neoptimálním podmínkám. 

Vystačíte si s vlastní koupelnou. Zkuste své tělo po sprchování zchladit vlažnou vodou. Stačí i minuta, časový interval postupně prodlužujte a pokaždé na sebe nechte téct o něco studenější vodu. Poté se důkladně usušte suchým ručníkem, prokrvíte se a tím prohřejete kůži. Po pár týdnech už byste měli být na studenou vodu zvyklí. Důležité je vždy zhluboka dýchat a ve svém snažení nepřestávat.

Zázračné saunování

Imunitu posilníte i pravidelnými návštěvami sauny, kde díky rychlému zahřátí organismu vyloučíte z těla toxiny. Kůže se v sauně prokrvuje, póry se rozšiřují, a tak se jednoduše zbavujeme škodlivých látek. Zároveň se v sauně prohřejí a uvolňují svaly a klouby. Je vhodná pro lidi, kteří se chtějí zbavit stresu a zároveň si příjemně odpočinout, nehodí se ale pro kardiaky a pro ty, kteří trpí kožními problémy nebo nemocemi dýchacích cest. 

Hýbejte se v přírodě

Pro boj s infekcemi svoje tělo připravíte i pravidelnými a svižnými procházkami nebo jakýmkoliv jiným pohybem, který vám dělá dobře. Pokud místo do ulic vyrazíte do přírody, prospějete svému zdraví ještě o něco víc. 

30 minut pohybu denně

Důležité je, abyste se hýbali pravidelně, nejméně 30 minut denně. 

Pohybem povzbudíte nejen krevní oběh, ale i vyplavení hormonů štěstí. Budete se zkrátka cítit skvěle. 

Spánek

Délka a kvalita spánku souvisí s výkonností imunitního systému. 


Pozitivní myslí k pevnému zdraví

Fyzické zdraví a s tím i silný imunitní systém přímo souvisí s psychickou pohodou.

Proto bychom se měli naučit zklidnit, odbourat stres a věnovat se i sami sobě. Některé studie ukázaly, že pro imunitu je nadměrnou zátěží také častá samota, se kterou ale pomáhají i domácí mazlíčci. Své imunitě ale prospějete i tím, že se naučíte odpočívat nebo když se začnete věnovat meditaci, která zklidní vaši mysl. Podobně ale může fungovat třeba i vychutnávání ranní kávy nebo krátká procházka z práce. Je to prostě chvíle, kdy se snažíte na nic nemyslet a věnujete se jen přítomnému okamžiku a svému tělu.

K pozitivní mysli vám rozhodně pomůžou různé aktivity, které zabaví vaši mysl. Chtěli jste se vždycky pustit do francouzštiny, stepování nebo paraglidingu? Pusťte se do nepoznaného a najděte své nové koníčky! Nezapomínejte se smát a radovat z maličkostí. Smích pomáhá odbourávat stresové hormony a posiluje bílé krvinky, které bojují s infekcemi.

Vyvážená strava plná vitamínů

Každý jsme jiný, a tak stanovení optimálního jídelníčku není nic snadného.

Jisté ale je, že je potřeba tělo zásobit potřebnými živinami, vitamíny a minerály, aby mu nic nechybělo. Pro pevné zdraví jezte spoustu zeleniny a ovoce, vyhýbejte se cukru a průmyslově zpracovaným potravinám a raději se pusťte do vaření z prvotních surovin. Obohaťte svůj jídelníček o luštěniny, ryby a oříšky či semínka. Kromě pestré stravy nezapomínejte ani na pitný režim, který by měl být založený na vodě.

JE VAŠE IMUNITA OSLABENÁ?

Pokud se cítíte unavení a ospalí nebo máte už delší dobu pocit, že na vás něco leze, může se jednat o projev slabší imunity.

Lidem s oslabeným imunitním systémem se dlouho nedaří zcela zbavit nemocí, ekzémů nebo kvasinkových infekcí. O imunitu je navíc potřeba pečovat vždy, když užíváte antibiotika.

Existuje několik potravin, které se pro posílení imunity hodí. Jedná se například o česnek obsahující látku alicin, který působí proti infekcím. Střeva, která ovlivňují celý organismus včetně imunity, potřebují vlákninu a taky probiotické potraviny jako je jogurt, podmáslí, kefír nebo třeba kysané zelí.

Zlepšit obranyschopnost vašeho těla dokážou také bylinky. Například třapatka nachová, která je známá také jako echinacea, hubí viry, bakterie a plísně a zároveň působí blahodárně i na imunitu. Není ale vhodná pro těhotné či kojící ženy, malé děti a v případě, že trpíte některými vážnými chorobami. Další účinnou bylinkou je rakytník řešetlákový, jehož plody jsou plné celé řady vitamínů.

Vitamín C

Podporuje imunitu, nervovou soustavu, snižuje únavu, chrání tělo před stresem a podporuje také správnou funkci cév, kostí, chrupavek, ale i dásní, zubů a kůže. Najdete ho ve větším množství například v paprikách, brokolici, rybízu, jahodách, citrusech nebo třeba v ananasu.