Medvědí česnek

19.03.2023

PŘÍRODNÍ ANTIBIOTIKUM I DOPLNĚK VAŘENÍ

KDY A KDE

Medvědí česnek začíná pučet už koncem února, na zelené koberce narazíte v lužních lesích nebo na zalesněném břehu potoka. V jehličnatých lesích byste ho ale hledali marně, bylinka si libuje ve vlhkých půdách. Protože sušením česnek medvědí ztrácí notnou část svých účinných látek, doporučují ho bylinkáři konzumovat začerstva. Jakmile začne v květnu kvést, přichází o své blahodárné látky.

POZOR!

Dlouhé zelené listy a drobná bílá kvítka česneku medvědího svádí k záměně s jedovatou konvalinkou nebo ještě jedovatějším ocúnem jesenním. Jak se nesplést? Stačí rozemnout list a je jasno – ten medvědí voní po česneku.

ZAJÍMAVOST

Jak se dostali rostlince do jména medvědi? Vyčistit a posílit organismus prý po dlouhém zimním spánku potřebují i lesní šelmy, pro které se bylina začátkem jara stává oblíbenou potravou.

ÚČINKY

Podobně jako česnek kuchyňský i ten medvědí působí jako mírné přírodní antibiotikum a antifungicidum, a to díky silici alicinu, které česnek vděčí za své aroma. Pomáhá zažehnat nemoci horních cest dýchacích, opary i vyhnat infekci či parazity z trávicího ústrojí. Také je bohatým zdrojem vitaminu C (ve 100 g se ho ukrývá kolem 150 mg) a železa. Dále obsahuje vitaminy A, B1, B2, glykosid a hořčinu. Čistí ledviny a krev, má močopudné účinky, a tak se výborně uplatní v jarních detoxikačních kúrách. Zevně ho využijete pro léčbu ran, plísní a mykóz.

VYUŽITÍ

Velkou parádu udělá v kuchyni. Přidejte ho do smoothies, polévek, salátů, rizot, pomazánek a nádivek. Posekanými listy posypte chleba s máslem nebo jím ochucené máslo podávejte k masu.

Chutnat vám bude i zelené pesto: 200 g medvědího česneku omyjte, pokrájejte, vložte do mixéru, zalijte 20 ml rostlinného nebo ořechového oleje, přidejte 50 g parmazánu a hrst vlašských ořechů či slunečnicových semínek a rozmixujte.

MEDVĚDÍ TINKTURA

Užívá se při poruchách trávení, nachlazení a zahleněných dýchacích cestách. Podává se 3× denně 10–20 kapek do vody. Čerstvými, očištěnými a pokrájenými listy medvědího česneku naplňte polovinu skleněné nádoby. Listy zalijte až po okraj sklenice alkoholem (vodkou či pálenkou s obsahem alkoholu 40–50 procent nebo lékárenským lihem) a uzavřete. Nechte macerovat na teplém a světlém místě, denně sklenici protřepte. Po 14 dnech (nebo delší době) sceďte, listy vymačkejte a alkohol přelijte nejlépe do tmavé lahve a uložte do lednice.