Cesta z města

17.06.2023

Zrelaxovat, nabrat sílu a energii, odpojit se na chvíli ze světa ... ideální místo na dobití životních baterek. Nádherné hřebeny Velké Fatry, výhledy, louky plné květin a mateřídoušky, spaní ve spacáku v útulně, voda z hor, ohniště, teplá polévka, prima chatár ... tohle je místo, kde lišky a to doslova, dávají dobrou noc :-)

Zastavte se na Limbě ...

Více foto ...

A proč se odpojit? Něco málo z jednoho článku ...

Když si nedovolíme dovolenou, organismus nemá dostatečnou možnost regenerovat. Přitom potřebuje alespoň na několik dní v kuse fungovat bez stresové zátěže. Jinak dochází k výraznému zvýšení rizika mozkové mrtvice i úmrtí na kardiovaskulární onemocnění.

Velký problém představuje i naše neustálá interakce s mobilním telefonem. Jen málo lidí dokáže po skončení pracovní doby přestat myslet na povinnosti. Jenže náš nervový systém reaguje na každé pípnutí zprávy a zazvonění telefonu – a okamžitě začne uvolňovat stresové hormony, především kortizol.

Kila přibývají, spánek mizí

S vysokou hladinou kortizolu v důsledku dlouhodobého stresu souvisí i přibývání na váze. Nejde jen o to, že únavu a nervozitu často zaháníme nevhodnou, příliš kalorickou stravou. Mnoho lidí také šidí odpočinek a přichází vlivem přetížené hlavy o hluboký spánek. A právě ten hraje podle vědců jednu z klíčových rolí nejen v regeneraci organismu, ale vlastně v celém jeho zdravém fungování včetně látkové výměny.

"Výsledky našeho výzkumu ukázaly, že u lidí, kteří si během roku opakovaně vzali dovolenou, se zmírnilo stresové i svalové napětí a došlo ke snížení metabolického syndromu. "

Tělo vydrží rok dva, pak se ozve

Mnoho lidí odkládá delší pauzu na "někdy příště". "S trochou nadsázky bych každému, kdo tohle říká, odvětila, že mu buď ještě nebylo čtyřicet, nebo si chce vyzkoušet cestu na své energetické dno a k úplnému vyčerpání," říká diplomovaná psycholožka a autorka knihy Učebnice sebelásky Lucie Kolaříková.

Fakt je, že podnikatelé, lidé ve vedoucích pozicích ani mámy malých dětí často nemívají na vybranou. Ale nemělo by jít o neměnnou situaci. Podle odbornice naše tělo ještě ustojí, když krátkodobě přečerpáme síly a nedopřejeme si dovolenou jeden nebo dva roky.

Nebezpečné je stálé, až chronické odkládání volna. "Člověk bez relaxu pocítí po určité době problémy, které se nejčastěji projeví únavou, úrazy, nečekaným onemocněním či větší chybovostí."

"Nečtu signály přetížení z těla, ale z chování – tito lidé se mentálně točí v problémech, které chtějí okamžitě vyřešit. Zároveň se snaží působit statečně a silně. Jedinou cestou ale je uznat, že potřebují vydechnout.

Je dobré si připomenout i známé bezpečnostní pravidlo z letadel. To v případě krize velí nejdříve nasadit kyslíkovou masku sobě a teprve potom pomoci ostatním