Kurz NW - JARNÍ VYCHÁZKY ZA BYLINAMI

aneb s NORDIC WALKING holí, vydej se do okolí

  • Chcete pro své tělo i mysl něco udělat?
  • Chcete být v lepší kondici?
  • Chcete se naučit poznávat byliny?

Vyrážíme společně na pravidelné vycházky jarní přírodou.

Jak je známo, prevence je vždy lepší než léčba, a proto je v současné době důležitým úkolem každého člověka maximálně podpořit činnost svého imunitního systému, který hraje klíčovou roli pro udržení optimálního zdraví. 

Náš organismus je v současnosti vystaven tlakům, na které nejsme evolucí připraveni. Dlouhodobé působení stresu, nedostatek pohybu i jiné faktory. To vše negativně ovlivňuje naše zdraví a snižuje kvalitu života. Jak si můžeme v dnešním přetechnizovaném světě pomoci? Jednou z možností, jak těmto tlakům čelit, je návrat k přírodě, návrat k bylinkám. 

Na pohodových vycházkách se učíme poznávat byliny, ale také si po cestě vyprávíme a předáváme zkušenosti, na co která bylina je a co si z ní můžeme doma připravit.

Ale co je nejdůležitější ... tyto vycházky jsou oázou klidu, pohodové a přátelské atmosféry.

Takto jsme si užily vycházky v roce 2021 a těšíme se na jarní vycházky v roce 2022.

TIP na Byliny pro unavené oči v zimním období

Blahodárného a pro náš život nezbytného denního světla na podzim rychle ubývá. Nedostatek přirozeného světla způsobuje nejen známé podzimní chmury a únavové stavy, trpí i náš zrak.

Kvůli kombinaci kratších dnů a často nedostatečného či nevhodného umělého osvětlení včetně monitorů počítačů a LCD displejů oči víc namáháme. To může kromě jiného vést k jejich podráždění, k bolestem hlavy a celkové únavě.

Velkými pomocníky tu mohou být byliny. Jejich výhodou je, že nemají jen jeden léčivý účinek - většinou nám poslouží i celkově protizánětlivými a zklidňujícími schopnostmi, včetně příznivého působení na trávení. To vše se nám v tomto období skvěle hodí.

Platí ovšem, že nejlepším ozdravným prostředkem pro unavené oči je co nejvíc je vystavit přirozenému dennímu světlu na čerstvém vzduchu, ideálně na procházkách, kdy nebudete ostřit na žádná písmenka či displej...

Heřmánek

Jde o snad nejznámější léčivou bylinu vůbec a doslova celebritu mezi těmi, jež uklidňují. Účinkuje také, a to významně, proti zánětům - především díky silicím, jejichž množství se v sušené bylině pohybuje okolo jednoho procenta. Heřmánek též dezinfikuje a pomáhá při menších alergických reakcích.

Jak ho užívat? 

Nemusíte se ho bát - lze ho používat dlouhodobě (na čaj i nálev na obklady stačí 1 lžička přelitá 200 ml vroucí vody třikrát denně).  

Při tomto dávkování ho můžete popíjet v podobě čaje či nálevem napustit obklad a ten přikládat na unavené či zánětem bolavé oči.

Borůvka

Oblíbená pochoutka malých i velkých návštěvníků našich lesů nenabízí pro chuť i zdraví jen plody, ale i listy. V tomto období můžete obojí koupit v sušeném stavu, což vřele doporučujeme.

Pro zdraví očí jsou vynikající plody - pomohou jak preventivně, tak při zánětu, únavě, celkově také zlepšují zrak. V začátcích letectví dokonce tohoto faktu využívali piloti a jedli borůvky před průzkumnými lety.

Pár borůvek denně - a uvidíte jako ostříž, při zánětu více. Kromě toho pomáhají při průjmu, rýmě, zánětech v krku, lupénce, ekzémech, zánětech v dutině ústní i cukrovce.

Oční jóga

Unaveným očím můžeme ulevit i jinak než bylinami. Vyzkoušejte doporučení oční lékařky.

  • Během pracovního dne u počítače je dobré zařadit několikaminutové přestávky. Zprvu při nich mějte oči několik sekund zavřené, pak se zadívejte do dálky a nechte vidění rozostřit.
  • Velmi dobře pak funguje také oční jóga.

10× zamrkat
10× se podívat nahoru a dolů
10× se podívat doprava a doleva
10× se podívat do úhlopříčky zprava nahoře vlevo dolů
10× se podívat do opačné úhlopříčky - tedy zleva nahoře doprava dolů
10× zakroužit očima doprava
10× zakroužit očima doleva
10× zamrkat