5 důležitých potravin pro zdravé klouby

Nezáleží na tom, jestli vám je 15 nebo 75, jestli sportujete nebo ne.

Problémy s klouby mohou v dnešní době postihnout každého. Tak jako v mnoha jiných případech platí i zde, že velkou roli hraje strava.

Víte ale, jaké potraviny kloubům prospívají a co jíst, abyste předešly problémům? Pojďme si je přestavit v následujícím článku.

1. Voda

Voda dala základ životu jako takovému a o její důležitosti pro člověka byly sepsány stovky článků. Pojďme si proto jen v krátkosti představit některé důležité benefity:

  • Vyplavuje toxiny z mezibuněčného prostoru, ledvin a jater
  • Pomáhá udržovat stabilní teplotu těla
  • Snižuje riziko vzniku některých druhů rakoviny
  • Zajišťuje správné fungování imunitního systému
  • Roznáší všechny důležité látky po těle

A právě poslední zmíněný bod je pro tento článek velmi důležitý. Voda je totiž tím nejdůležitějším transportním prostředkem, neboť zajišťuje roznos nejen vitamínů, minerálů i stopových prvků, ale také ostatních makroživin po těle- tedy i do kloubů. Denně byste měli vypít ideálně 2-3 litry vody, ideálně alespoň 60% v dopoledních hodinách. Důležité je také nepít příliš mnoho vody najednou, protože by docházelo k přetížení ledvin a v krajním případě vám hrozí i smrt.

Pokud byste se rádi dozvěděli více o riziku, které přináší nadměrná konzumace vody, rozhodně se podívejte na skvělé a jednoduché video od Martina Roty, který tuto problematiku skvěle vysvětluje:

2. Potraviny bohaté na polynenasycené MK

Potraviny s vysokým obsahem polynenasycených mastných kyselin nebývají doporučovány jen tak pro nic za nic. Ze všech jejich zdravotních benefitů nás pro tento článek zajímá nejvíce jejich schopnost snižovat zánětlivost v těle, což při problémech s klouby zajisté oceníte.

Jaké potraviny jsou ale ze všech nejvhodnější?

Ryby

Ryby (a potažmo rybí recepty) nesmí chybět v jídelníčku žádného zdravě žijícího člověka, kulturisty a sportovce nevyjímaje.

Jsou bohatým zdrojem omega-3 mastných kyselin a výše zmíněných polynenasycených mastných kyselin. Právě ty působí pozitivně na srdečně-cévní systém, podporují správné fungování mozku a upravují hladinu cholesterolu v krvi díky obsahu EPA a DHA.

Z vitamínů jsou zde zastoupeny zejména vitamíny A a D, které pomáhají správné tvorbě kostní tkáně a předchází osteoporóze.

Ořechy

Další potravinou nezbytnou v jídelníčku jsou ořechy a peckovice, které jsou za ořechy většinou považovány (mandle, vlašské ořechy atp.). Existuje mnoho různých druhů ořechů a každý z nich má jiné zdravotní benefity.

Například pekanové ořechy obsahují vysoké množství selenu, který je nezbytný pro dobrou imunitu a regulaci metabolismu, mandle jsou bohatým zdrojem vápníku a vitamínu E, kešu ořechy obsahují vysokou dávku železa a vlašské ořechy působí blahodárně na zrak i srdce.

Chia semínka

Chia semena, nebo také semena šalvěje hispánské, jsou přírodní superpotravinou bohatou jak na bílkoviny, tak i na omega-3 a 6 mastné kyseliny a vitamíny skupiny B. Z minerálů je zde zastoupený především vápník, železo, draslík a fosfor.

Díky neutrální chuti je navíc možné chia přidávat do jakýchkoliv pokrmů, od pudinků až po zeleninové saláty. Můžete s nimi dochutit také své snídaňové cereálie nebo vaječnou omeletu.

3. Ovoce

Ovoce je zdrojem mnoha významných látek, především vitamínů, minerálů a vlákniny. Některé druhy ovoce jsou ale velmi dobré i pro klouby. Pojďme se na ně podívat.

Papája

Nejenže skvěle chutná, ale zároveň je bohatá na enzymy papain, chymopapain a karotenoidy. Dále obsahuje draslík, hořčík, provitamin A a vitamin C. Mnohé vědecké studie potvrdily, že ovoce a zelenina bohaté na karotenoidy pomáhají snižovat zánětlivost organismu.

Hořčík je nezbytný v prevenci svalových křečí a draslík chrání organismus před toxiny.

Banány

Banány jsou doslova napěchované vitamíny a minerály. Kromě toho ale obsahují i značné množství tzv. rezistentní vlákniny, která prokazatelně snižuje inzulínovou citlivost.

Pokud jde o vaše klouby, banány mohou snižovat jejich otoky a zabraňovat případným svalovým křečím.

Šípky

O tom, že šípek je skvělým zdrojem vitamínu C jste už jistě slyšeli. Věděli jste ale, že působí i protizánětlivě a zabraňuje tvorbě volných radikálů, čímž chrání chrupavku před trvalým poškozením?

Mimo to obsahují také provitamin A, vitamíny P, K, E, některé vitamíny skupiny B, vápník, hořčík, draslík, železo i třeba takový fosfor. Ne nadarmo jsou šípky součástí lidového léčitelství již stovky let.

4. Zelený čaj

Podle starodávné legendy objevil zelený čaj čínský vůdce Sheng Nong, který vládl zhruba 2750 let před naším letopočtem. Od té doby se stal zelený čaj velice populární.

Zároveň má ale nepřeberné množství benefitů. Obsahuje vysoké množství polyfenolových látek zvaných katechiny, které nejnenže působí proti rakovině a srdečním onemocněním, ale podle některých poznatků dokáží také snižovat hmotnost a předcházet zraněním kloubního aparátu.

Jiné studie prokázaly, že pravidelná konzumace zeleného čaje může snižovat zánětlivost v těle, což urychlí případné regenerační procesy.

5. Koření

Jistě jste si všimli, že koření můžete nalézt i v našem katalogu. Nejenže skvěle dochutí potraviny každodenního jídelníčku, jako je například maso, ale má i množství zdravotních benefitů. Některé z nich se dokonce hodí i jako prevence v boji proti bolestem kloubů.

Kurkuma

Kurkuma je známá především pro své protizánětlivé účinky, které prokázaly mnohé vědecké studie. Některé poznatky dokonce zaznamenaly i zlepšení kognitivních procesů. Zároveň snižuje cholesterol, zlepšuje trávení, mírní otoky kloubů, snižuje jejich bolestivost a podporuje správné fungování jater.

Zázvor

Kořen zázvoru doslova překypuje éterickými oleji a polyfenoly, které mají mimořádné léčivé schopnosti. Sportovci ale nejvíce ocení jeho schopnost snížit bolestivost kloubů a díky látce zvané gingerol dokáže také ulevovat od svalových bolestí, což ocení především siloví sportovci.


Závěrem by bylo dobré říci, že strava je i v tomto případě opravdu důležitá, a pokud se chcete vyvarovat bolestem kloubů, měli byste dbát na konzumaci potravin s vysokým obsahem vápníku, vitamínu D, E a dalších výše zmíněných látek.

Jestli patříte mezi aktivní sportovce, rozhodně je na místě i suplementace kloubní výživy.