Stáří bez demence

Postupné zhoršování poznávacích funkcí, zpomalování reakcí, poruchy paměti, dezorientace. Tak se projevuje stárnutí mozku, s nímž přichází i zrádné onemocnění vyššího věku: demence. Jak oddálit její nástup? Pomoci mohou některé zdravé návyky.

Nikdy není příliš brzy začít si osvojovat způsoby zdravého životního stylu. Optimální tělesná hmotnost, zdravé srdce, nízká hladina špatného cholesterolu a normální krevní tlak se totiž významně podílejí na dobrém stavu mozku, který řídí celý organismus. Jenže s věkem chátrá, s čímž přirozeně nastupuje demence. Existují ovšem návyky, které ji dovedou oddálit, nebo dokonce odvrátit. 

1. Nepřehánějte to s alkoholem

Alkohol je pro mozkové buňky toxický. "Pravidelná konzumace v dlouhodobém měřítku zhoršuje soustředění, způsobuje výpadky paměti a celkově mozku prokazatelně škodí a podporuje nástup demence v pozdějším věku.

2. Choďte pěšky

Proč je pro mozek tak přínosný pravidelný pohyb? Jednak zlepšuje zdraví kardiovaskulárního systému, které podle četných výzkumů snižuje riziko předčasného rozvoje demence. A také již byly nalezeny důkazy, že fyzická aktivita může mít přímý účinek na udržení zdravých mozkových buněk. Pohyb totiž zásobuje celé tělo - včetně mozku - životadárným kyslíkem.

Kterou aktivitu byste měli zvolit? Podle posledních studií se za jednu z nejúčinnějších preventivních metod demence považuje obyčejný pěší pochod. "Chůze 45 minut třikrát týdně během šesti měsíců snížila riziko demence - na rozdíl od strečinku a posilování. Chůzí navíc spálíte víc kalorií než během!

3. Kontrolujte tlak i váhu

Vysoký krevní tlak a obezita ohrožují srdce, což zároveň zhoršuje riziko rozvoje demence. Když totiž srdce nepracuje, jak má, nefunguje ani kardiovaskulární systém, jehož účinnost zase omezuje nadměrná hmotnost.A když se mozku nedostává potřebné množství okysličené krve, problém je na světě. Proto byste měli kontrolovat jak krevní tlak, který by u zdravého dospělého neměl být vyšší než 140 na 90, tak i tělesnou hmotnost: podle WHO je rizikové BMI vyšší než 25.

4. Jezte vyváženou stravu

Které potraviny vaší myslivně prospívají? Celozrniny, luštěniny, ovoce a zelenina, zdravé tuky, které najdete v ořeších, semínkách, avokádu a rostlinných olejích. Zapomínat byste neměli ani na ryby. "Pro mozek jsou významné hlavně omega-3 mastné kyseliny, a to konkrétně jedna - kyselina DHA, která se přirozeně vyskytuje v tučných mořských rybách, jako je tuňák, losos nebo sleď,.