Novoroční předsevzetí

01.01.2024

Leden je tradičně časem, kdy si mnoho z nás klade nové cíle a předsevzetí.

Existují životní návyky, které si můžete lehce osvojit a zlepšit své zdraví.

Cvičení hraje prim

Cvičení hraje zásadní roli. Kromě toho přináší řadu dalších výhod pro ostatní orgánové systémy a zlepšuje kvalitu vašeho života a celkovou schopnost dobře fungovat bez příznaků nemocí.

Je pravda, že v lednu, měsíci poznamenaném časnými západy slunce a nízkými teplotami, může být těžké naskočit do fitness režimu. Je však důležité najít motivaci a udržovat se v kondici.

Vaše verze cvičení nemusí mít vždy podobu venkovního procházky nebo běhu. Můžete se soustředit třeba na chůzi po schodech během celého dne, vstát od počítače po dlouhých schůzkách nebo si stáhnout fitness aplikaci, která vám umožní cvičit z domova.

Co se týče množství pohybu týdně, doporučuje se 150 až 300 minut cvičení mírné až střední intenzity (jako je rychlá chůze, tenis nebo zahradničení) nebo 75 až 150 minut intenzivního cvičení (běh, skákání přes švihadlo nebo plavání).

Důležité hodnoty

Pokud opravdu chcete začít nový rok zdravě, je důležité znát svá čísla, doporučují odborníci a mají na mysli hodnoty jako krevní tlak, cholesterol a glykémie.

Vysoký cholesterol a vysoký krevní tlak vás mohou vystavit zvýšenému riziku srdečního infarktu a mrtvice, což znamená, že je důležité je zvládat pomocí změn životního stylu, případně léků.


Zaměřte se na výživu

Přehodnocení stravovacích návyků může mít zásadní vliv na zdraví srdce. Je známo, že konzumace výživné stravy plné ovoce, zeleniny, celozrnných výrobků, libových bílkovin a fazolí je prospěšná pro vaše srdce a zdraví celkově.

Každý týden můžete také vyzkoušet nový recept na pokrm, který v sobě obsahuje důležité vitaminy pro zdraví srdce. Nebojte se ani vegetariánských jídel.

Důležitost spánku

"Dnes už víme, že nedostatek spánku je velmi nezdravý a může způsobit nárůst různých onemocnění. Vystavuje vás například vyššímu riziku deprese a vysokého krevního tlaku.

Dospělým se doporučuje sedm až devět hodin spánku denně.