Jak se zbavit tuku na břiše po 50?

03.01.2024

Jde to i bez posilování a hladovění

Tuk se usazuje na celém těle, některé partie jsou k tomu ale náchylnější. U žen, zejména s přibývajícím věkem, se problematickou oblastí stává zejména pas, bříško a boky. Jak předejít pneumatice kolem pasu? A proč ji nevnímat jen jako problém estetický? 

Změřte se v pase

Kontrolní měření ... obvod pasu by u žen neměl přesahovat 80 centimetrů, cokoli nad 88 centimetrů už s sebou nese riziko zdravotních problémů. U mužů je doporučené vejít se do 94 centimetrů. Měřte se samozřejmě bez oblečení, zhruba v polovině mezi posledním žebrem a horní linií pánve. Pro ženy je ideální měřit se dva až tři dny po odeznění menstruace, vlivem cyklu může totiž vaše tělo zadržovat nadbytečnou vodu.

Pokud jde o tuk na břiše, roli hrají hormony

Ženy mají obecně častěji tendenci k usazování tuku právě na břiše. Ta navíc narůstá s věkem, hlavně s příchodem menopauzy. Také každé prodělané těhotenství má na tvar břicha vliv, povolené svalstvo a rozestup břišní stěny může mít na svědomí vypouklý tvar i nelichotivý převis bříška, a to i u jinak štíhlých žen.

Jak žijete, tak tloustnete

Jak moc a kde nejvíc se vám bude usazovat tuk, ovlivňuje kromě genetické výbavy a hormonálních pochodů v těle také váš životní styl. Kouříte? Pijete alkohol? Dopřáváte si často mastný fast food nebo cukrovinky? Trávíte většinu dne v sedě, stresujete se, nejíte pravidelně? Tohle vše má na vaši postavu vliv a změníte to mnohem snáz, než genetické dispozice.

Místo sklapovaček Nordic Walking

Možná vás napadlo, že pokud chcete zhubnout hlavně na břiše, budete prostě cvičit jen cviky zaměřené právě na tyto partie. Bohužel tělo tahle nefunguje. Místo dělání leh sedů a sklapovaček do úmoru se zaměřte na pohyb, při kterém pracuje celé tělo. Svižná chůze s Nordic Walking holemi pomáhá postavu formovat a pálit efektivně kalorie, čímž předchází ukládání zbytečných tuků. Zaměřte se na pohyb, který vám pomůže získat víc svalů, zrychlí metabolismus a který je přínosný i pro správné držení těla. To je totiž rovněž nezbytné proti ochabování břišních i zádových svalů.

V jídelníčku hledejte to dobré

Co se týče jídla, zapomeňte na omezující diety, ale i výčitky z každé kostičky čokolády. Spíše se zaměřte na pravidelnost ve stravě a také to, aby vám nechyběla ani jedna ze základních složek, tedy sacharidy, zdravé tuky a bílkoviny. To je nejlepší způsob, jak předcházet nadměrnému ukládání tuků i záchvatům hladu.

Zkuste vařit moderněji a hledat i pestré zdroje základních živin. Vybírejte si "skutečné jídlo", což znamená dát přednost čerstvým potravinám před těmi průmyslově zpracovanými. Sacharidy čerpejte namísto z knedlíků a rohlíků raději z ovesných vloček, cizrny nebo quinoy. Bílkoviny si dopřejte v libovém mase, kysaných mléčných výrobcích a luštěninách. Zdrojem zdravých tuků jsou ryby, ořechová másla, avokádo nebo semínka. Nezapomínejte na dostatek tekutin, voda a čaje jsou ideální volbou, a také zdroje vlákniny, především zeleninu a ovoce.

Tuk na břiše, který není vidět, škodí nejvíc

Při pohledu do zrcadla vás nejspíš víc trápí podkožní tuk, který vám boulí bříško a boky. Ze zdravotního hlediska je ale mnohem nebezpečnější tzv. viscerální tuk, který vystýlá břišní dutinu a obaluje zde uložené orgány. Tím znesnadňuje jejich funkci a může být dokonce nezanedbatelným faktorem při rozvoji cukrovky či srdečně-cévních onemocnění. Právě pestrý a zdravý jídelníček a každodenní přirozený pohyb jsou nejlepším způsobem, jak proti němu zabojovat. Pokud se vám povede omezit alkohol a kouření, vyvarovat se přemíry stresu a naučíte se relaxovat a pravidelně spát, máte body k dobru navíc.


Rozhodli jste se vylepšit svůj Životní styl a dostat se tak do lepší fyzické kondice a duševní pohody?

V mé nabídce je nyní INDIVIDUÁLNÍ KOMPLEXNÍ PROGRAM zaměřený na pohyb - stravu - životní rovnováhu a energii.

Jsou to 3x (3 hodinové) lekce na míru - "Vše od základů". Pojďte si to se mnou vyzkoušet.