Co je a není Nordic Walking

07.05.2020

Užitečný článek přímo od Českomoravské federace Nordic Walking

Co je a není Nordic Walking

Vážení sportovci, příznivci Nordic Walkingu. Dlouho jsem se držela stranou od vášnivých diskuzí o tom, co je a není NW, která technika je ta správná, a která je zastaralá a přežitá. Tak, jako je tomu v jiných oblastech, i sport podléhá módním trendům, jejichž protagonisté sledují především své vlastní marketingové cíle. A ve jménu jejich uskutečnění předkládají veřejnosti v rámci různých publikací, návodů, obrazových materiálů apod. své názory. Jsou velmi přesvědčiví a veřejnost cíleně masírují rozličnými tvrzeními, kterým ve finále mnozí jedinci podlehnou. Výsledek je v konečném důsledku obecně znám, najdou se příznivci potažmo skupiny příznivců, které jsou ochotny tato nová tvrzení vehementně šířit bez ohledu na relevantní, lety prověřenou metodiku postavenou na fyziologických a anatomických základech.

Nordic Walking je fenoménem mezi sporty a to proto, že je-li praktikován skutečně správnou technikou, je jedinou disciplínou v celém sportovním spektru, která dokáže zapojit do činnosti až 90% svalů lidského těla. A to dlouhodobě, tedy v zátěži počítané až na desítky minut, takže nejde pouze o motoricky komplikovaný okamžik, který trvá řádově několik milisekund

Proto také lze NW prováděný touto správnou technikou (na rozdíl od jiných) použít v rámci kondiční přípravy výkonnostních i vrcholových sportovců (mluvím z vlastních zkušeností s přípravou lyžařů běžců, hokejistů, fotbalistů, basketbalistů, florbalistů aj.). Ale zejména, a to podtrhuji, jako součást rehabilitace při rekonvalescenci pacientů po ortopedických, chirurgických, neurologických aj. zákrocích. Také při léčbě diabetu 2. typu, srdečně cévních onemocnění apod.

A právě úspěšnost léčby a co možná nejrychlejší návrat pacienta do běžného životního režimu při použití metodiky NW se odvíjí od dokonalého zvládnutí jeho původní techniky. Jakákoli jiná technika, která neumožní zapojení oněch 90% svalů při zátěži, tudíž pravděpodobně nebude tak účinná.

autor článku: Mgr. Jana Stejskalová - předsedkyně ČFNW