Kouzelné hůlky aneb co je dobré vědět o severské chůzi

09.09.2020

Jednoduchý a zároveň komplexní článek o NW ...

Nordic Walking (severská chůze) je dynamická chůze se speciálními hůlkami. Tato sportovní aktivita je něčím mezi během a procházkou. Původně byla využívána v rámci letní přípravy skandinávských běžkařů. Hole speciálně vyvinuté pro tento typ chůze byly poprvé vyrobeny ve Finsku v roce 1997. Odborné studie záhy prokázaly mohutný pozitivní vliv tohoto druhu pohybu na lidský organismus. Obliba severské chůze se pak bleskově šířila po celé Skandinávii a pronikla odtud dál do Evropy. Co je vlastně na chůzi s holemi tak přínosného? Její účinnost spočívá v tom, že při chůzi se pohybují také paže s hůlkami. Zátěž organismu je o to vyšší a vyšší je také energetický výdej.

Komu prospívá?

Pokud je člověk schopen chůze, určitě je schopen i chůze s holemi. Jedinečnost Nordic Walking spočívá v tom, že se jí může věnovat prakticky každý. Muži i ženy, děti i senioři, nastávající maminky, lidé s nadváhou, stejně tak jako lidé strádající kardiovaskulárními onemocněními, nemocemi pohybového a opěrného aparátu i ti, kdo jsou ve fázi rekonvalescence po úrazu nebo operaci. Hodí se pro nemocné cukrovkou stejně tak pro osoby s plicním onemocněním. Nevyžaduje žádnou zvláštní kondici, speciální terén a kromě holí ani zvláštní vybavení. Půl hodiny chůze s holemi nahrazuje 50 minut běžné chůze. Hole jsou také vhodným doplňkem při pěších túrách.

Nárazová zátěž hlezenního kloubu, kolen a páteře se použitím holí snižuje téměř třikrát. Proto se severská chůze hodí i pro pacienty, kterým stav kloubů neumožňuje věnovat se aktivně sportu. Při chůzi se střídá pohyb levé nohy vpřed s pohybem pravé ruky vpřed a naopak. Aktivně se rozmachujeme rukama doširoka, což zapojí horní část těla - pracuje 90 procent svalstva. Proto při severské chůzi spálíme až o 46 procent více kalorií než při joggingu. Celkově příznivý je vliv severské chůze na náladu, duševní stav a kondici. Posiluje imunitu, snižuje krevní tlak, zpevňuje postavu a držení těla, odplavuje stres. Produkce serotoninu v organismu stoupá.


S výběrem správných holí si nechte nejlépe poradit u vyškoleného instruktora.


Výběr holí

Hole mohou být teleskopické nebo monolitní. Teleskopické si často vybírají ti, kdo mají rádi turistické výpravy, protože hole se dají složit do zavazadla na zádech. Samozřejmě výhodou je i možnost upravit délku. Na druhou stranu však vlivem složení z několika částí hole po nějaké době ztrácejí vyváženost a plastový píst mechanismu selhává. V tomto ohledu jsou tedy monolitní, pevné hole spolehlivější a v podstatě téměř nezničitelné, nehledě na to, že mají lepší tlumivost. Vybíráme tedy podle typu aktivity, na kterou budeme hole především používat. Pokud se chystáte s holemi chodit skutečně pravidelně a často, budou lepší volbou monolitní. Pozornost věnujte i materiálu - nejllehčí a nejkvalitnější jsou hole karbonové. Určujícími parametry při výběru holí jsou kromě typu aktivity, k níž budou používány, ještě výška postavy (určuje výšku hole) a hmotnost (materiál hole). Potřebnou délku hole vypočítáte snadno: vynásobte výšku své postavy v centimetrech 0,68. Člověk vysoký 165 см tedy potřebuje hůlky o délce 112 см (165×0,68 = 112). Jestliže máte problémy s ramenními klouby nebo krční páteří, kupte hole kratší. Budete postižená místa méně zatěžovat. Plánujete-li s holemi běh, kupte je naopak delší. Správná délka hole se pozná tak, že když ji držíte, paže tvoří v lokti pravý úhel.

Jak se pohybovat

I při běžné chůzi člověk mává rukama. A právě na tomto přirozeném pohybu paží je založena technika severské chůze. Naučit se Nordic Walkingu není tedy nic těžkého.

Při chůzi se hole na zem kladou za tělo pod úhlem 45 stupňů. O hole se neopíráme, ale odstrkujeme se jimi. Našlapujeme z paty na špičku, ramena uvolníme a necháme poklesnout. Nemá smysl se honit. Důležité je najít pohodlný rytmus, který právě vám nejvíc vyhovuje a užívat si rytmické chůze. Pokud chcete přidat ne intenzitě, stačí zrychlit a rychleji také pohybovat rukama.

V průměru se na den doporučuje asi 45-60 minut Nordic Walking, několikrát týdně.

Vycházejte výhradně z vlastních pocitů a záměrů.